1. İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşen rektörlük seçiminde 1202 oyla seçimi kazanan Raşit Tükel’in yerine seçimleri 908 oy ile ikinci olarak tamamlayan Mahmut Ak, YÖK tarafından birinci sırada gösterildi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atandı.


2. Atanma kararından sonra İstanbul Üniversitesi’nde “Benim Rektörüm Raşit Tükel” slogonı ile eylemler, forumlar gerçekleştirildi ve üniversiteyi terk etmeme kararı alındı.


3. Mahmut Ak’ın atanmasından sonra İstanbul Üniversitesi’nde hareketlilik başladı.Polis saldırıları, afiş yasakları, gözaltılar üniversitenin rutini haline geldi.


4. Üniversite içinde dolaşamayan kaçak Rektör Mahmut Ak, yaz tatilinde öğrencilerin okulda bulunmama fırsatını değerlendirerek Erdoğan ile kaçak şekilde iftarda buluştu.


5. Polis saldırıları, afiş yasakları, gözaltılar demişken soruşturmalar ve uzaklaştırmalar dememek olmaz. Mahmut Ak, öğrencileri soruşturma yağmuruna tutarken emniyetle işbirliği içinde açılan davaları da keyifle izledi. Ardından gelsin uzaklaştırmalar...


6. Kadın öğrencileri taciz edip bir de silahla tehdit eden ÖGB... Ama yetmez! Bir de yıllardır öğrencileri taciz eden bir akademisyeni koruyan, akademisyeni protesto eden kadın öğrencilere ise ÖGB’yi saldırtan bir rektör Mahmut Ak.


7. Erdoğan’ın IŞİD’cileri sarıp sarmalamasının ardından IŞİD’ci çetelerin İstanbul Üniversitesi’ndeki saldırıları bilinir. Eski rektör Yunus Söylet IŞİD’ci çeteleri okulda gezdirir de yeni rektör Mahmut gezdirmez mi? Aynı saldırılar yine yaşandı, rektörlük ve polis alenen çeteleri korurken tabiki muhalif öğrencilere her şey mübahtı.


8. Barış için imza atan akademisyenlerin Erdoğan tarafından topa tutulmasının ardından Mahmut talimatı aldığı gibi İstanbul Üniversitesi’nde de barışa imza veren akademisyenlere soruşturmalar açtı.


9. “E yok artık” dedirten bir yasak; enstrüman yasağı. Mahmut Ak, “okula enstrümanla girilmez” derken öğrenciler al sana yasak dedi.


10. Tabi ki Mahmut tüm bunları yaparken öğrencilerin içine karışamıyor, çünkü en büyük korkusu protesto edilmek. Bir kere bile yüzünü göremeyen öğrenciler onu fotoğraflardan tanıyor.


11. Ve Mahmut yandaşlıkta birinci yılını doldurdu. Aklımıza gelen gelmeyen yüzlerce yasağı kabul ettirmeye çalışan, Erdoğan’ın üniversitedeki minyatürü olmaya çalışan Mahmut’a İstanbul Üniversitesi teslim olmaz diyerek nice yıllarımız olmasın diyoruz.