Geçtiğimiz Pazartesi günü Başbakan Davutoğlu AK Gençlikle buluştu. Tabi ilk önce genel geçer sohbetlerle bir açılış konuşması yapan Davutoğlu kendi çapında esprililer yaparak gençlerle sıcak bir ortam kurmanın peşindeydi. Nereden bilsin az sonra kendi Ak gençliğinden bile Davutoğlu’nu terletecek sorular geleceğini…

Ve soru cevap kısmına geçilir. Davutoğlu “Çok zor sormayın ama” dese de gelen ilk iki soruya cevap vermekte oldukça zorlanır.

İşte ilk soru gelir: “Toplumsal olaylardan sonra sosyal medya sürekli kapatılıyor. Bu çözüm değil neden kapatıyorsunuz?”

İkinci soru ise daha zordur: “İktisat Fakültelerinin büyük bir kısmı iş bulamıyor. Bunun için bir planınız var mı? Bir de bu taşeron meselesi çok karıştı, ne olacak”

Dikkatinizi çekerim, sorular muhalif olsa da bu gençler AKP’ye muhalif değil, bizzat AKP’nin kendi gençliği.

Hem soru açısından hem de Davutoğlu’nun verdiği cevap açısından benim en çok dikkatimi çeken “genç işsizlik” sorusu oldu. Çünkü İktisat fakültesindeki genç iş bulamamaktan yakınırken Davutoğlu’nun gence verdiği ilk cevap dalga geçer gibi “Ben de İİBF mezunuyum, ama iş buldum” diyerek yine gülmesi oldu.

İkinci cevap ise “Mesleğinizi aşkla sevin, eğer severseniz iş de sizi bulur, siz de işi bulursunuz” oldu. Kimi kandırıyorsun sen Davutoğlu, karşında ilkokul çocukları yok, gelecek kaygısı duyan kendi gençliğin var.

AKP’nin gizlemeye çalıştığı işsizlik rakamları görüldüğü gibi yakasını bırakmıyor. DİSK-AR’ın ‘geniş tanımlı’ olarak hazırladığı rapora göre, genç işsiz oranı %26 iken, Meclis raporunda, genç işsizlerin oranı %12.1 olarak görülüyor.  2016 yılının ilk 3 aylık döneminde işsizlik oranı ise resmi verilere göre yüzde 11,1 olarak gerçekleşti. Böylece işsizlik rakamları 2015 yılı Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu.

Türkiye’de eğitim sistemindeki çarpıklıklar, psikolojik problemler ve genç işsizlik her gün büyüyor. Savaşa, silahlanmaya ayrılan bütçe ise her gün artıyor. Yapılan bir araştırmaya göre “En büyük sorununuz nedir?” sorusuna gençler “işsizlik” cevabını veriyor.

Davutoğlu kendisi iş bulmuş olabilir  fakat milyonlarca genç bir iş istiyor. İstihdam sağlamadığı gençleri savaşına feda etmek için hazır nefer olarak gören Saray’ın tek derdi Başkanlık sistemi iken gençlerin en önemli sorunu hala işsizlik.