Üniversiteler yeni döneme girerken kaybettiği seçimleri iptal eden, savaş siyaseti yürüten bir AKP ile karşı karşıyaydı. Yürüttüğü savaşta hiç bir muhalif harekete tahammül edemeyen AKP, önemli bir toplumsal muhalefet unsuru olan üniversiteleri de yasak üstüne yasakla sindirmeye çalışıyor ve çalışacaktır.

Peki üniversitelerde yasaklara karşı neler yapılmalı, neler yapıldı?

Demokrasiyi, seçimleri iptal edecek kadar görmezden gelen bir iktidarın üniversitelere nefes aldırmayacağı ise daha yeni akademik dönem başlamadan önce kendini belli etmişti. Üniversiteler açılmadan önce Valiliklere giden talimatlarda; kampüs içerisinde ‘siyasi parti afişi’, ‘Erdoğan’lı afiş’ yasaklandı.

Afişlerde Erdoğan yasağı mı var? Çare: ‘yüzsüz afiş’

Ülkede savaş çıkartan ve gençleri de bu savaşa ‘feda olun’ diyerek çığırtkanlığını yapan bir Erdoğan’ı üniversitelerde yasağı delerek eleştirmek istiyorsanız ‘yüzsüz afiş’ tam size göre! Erdoğan’ın resminin, isminin yer almadığı ancak Erdoğan’ın protesto edildiği bir afiş yapmak için; Erdoğan’ın yüzsüz bir silüetinin altına ‘Savaşıma feda ol’ yazmanız yeterli olacaktır. Protestonun adresine ulaştığı tecrübeyle sabittir. Erdoğan’ın yer aldığı afişlerin yasaklanmasına karşı EHP Gençliği,  İstanbul Üniversitesi’nde bu yüzsüz afişleri asmış ve ‘yüzsüz’ü öğrencilerden daha iyi bilen Rektörlük afişleri indirtmişti.

 

Kendi olta afişinizi, kendi üniversitenizde yapabilirsiniz!

AKP’nin yasakları tabii ki Erdoğan’ın şahsı ile kalmıyor. Şu an üniversitelerin hemen hemen hepsinde hiç bir şekilde afiş asmak yasak. Ancak yaratıcı direniş buna da çözüm buluyor. Üniversitede asılan afişleriniz söküldüyse ve çevik kuvvet bir daha afiş asmanız durumunda size saldırmak için üniversitede bekliyorsa bir adet sopa ve bir adet misinayla kendi olta afişinizi, kendi üniversitenizde yapabilirsiniz! (Oltayı, çevik kuvvetin ve özel güvenliklerin boyunun yetmeyeceği yerlerden sallayın) Anadolu Üniversitesi öğrencileri, oltanın ucuna taktığı afişi; üniversitede öğrencilere saldırmak için bekleyen çevik kuvvetin üzerinden sallandırmış ve afiş yasaklarını böyle delmişti.

 

Kırmızı kartla üniversite dışı!

AKP'nin üniversitelere dışarıdan verdiği talimatla müdahalelerinin yanı sıra barışa, bilime, özgürlüğe yaptığı saldırıların ardından polis ordularıyla üniversitelere girmeye de yelteniyorlar. Kasklı, kalkanlı polis ordularına karşı çarpışacak bir somut koşulunuz yoksa AKP'ye nasıl "Orada dur burası üniversite" diyebilirsiniz? Futbol sahalarından bildiğimiz kırmızı kart sizin işinizi görecektir. AKP'li Belediye Başkanı Mustafa Demir İstanbul Üniversitesi'ne girdiği sırada; EHP Gençliği, kırmızı kart gösterip "Orada dur AKP burası üniversite" diyerek AKP'yi üniversite dışı etmişti.

 

Afişi özel güvenliklerin erişemeyeceği yerlerde uçurun

Yanınızda sopa veya misina olmaması durumunda da afiş yapmak, düşüncelerinizi; çağrılarınızı anlatmak zor olmayacak. Oltadan daha pratik olan bu çözüm Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü’nde yapıldı. Kolayca ulaşabileceğiniz, satın alabileceğiniz helyum balonlarının ucuna afişleri bağlayarak üniversiteni içinde (özel güvenliklerin erişemeyeceği yerlerde) uçurabilirsiniz.