Solcu, demokrat öğrencilere her şeyin yasak olduğu üniversitelerde gericiler serbest

 Üniversitelerde Saray tarafından atanan yandaş rektörlerin üniversitelerdeki en ufak muhalif bir sese bile tahammülleri yokken, gericiler için bütün imkanları seferber ediyorlar. Birçok üniversitede solcu, demokrat öğrencilere çeşitli yasaklarla nefes alacak alan bile bırakmıyorlar. Ancak toplum için bilimin üretilmesi gereken üniversitelerde bilimsellikle uzaktan yakından alakası olmayan gerici faaliyetlere izin var.


İşte bilimsellikte ve akılcılıkta çığır açan (!) bazı üniversiteler:


Selçuk universitesinde AKP nin üniversite yapılanması olan UniAk ve üniversite' nin işbirliği  ile Cennet' e Gidemezsek Yandık adli konferans düzenlendi. Konferansta anlatılanlar ise şaşırtmadı. AKP'nin "kızlı-erkekli kalıyorlar" açıklamaları gündemden düşmüş gibi görünüyorsa da Akgenclik icin  durum öyle değil.  Kızlı -erkekli hallerimizden kaynaklı rahatsızlıkları dinmemiş olacak ki konferans boyunca 'flört etmenin' ne menem bir şey olduğu anlatıldı. Hatta muhtemel bir flörte mahal vermemek adına kadın ögrenciler ile erkek ögrenciler ayrı ayrı kapılardan içeri alınıp ayrı ayrı oturtuldu:

 

 

Erdoğan'ın her seferinde övmekle bitiremediği duble yolları yapılırken katledilen doğayı, üçüncü havalimanı inşaatı yüzünden tahrip edilen kuzey ormanlarını ve kuşların göç rotasına kurulduğu için kuşların katlolmasına sebep olan hızlı trenleri boşverin hocam, hatalı sollarsak orucumuz bozulur mu?

 

Erdoğan'ın kendi başkanlığı ve hliafeti için ve başlattığı ve rolüne iyice kendini kaptırdığı savaşı topluma da kabul ettirmek için yaptıkları düşünülürse  Sur'da Kürt halkına karşı açtığı savaşın Çanakkale Savaşı'yla bağdaştırılması manidar. Çünkü o kendi başkanlığı için açtığı ve herkesi gözden çıkarılabilir olarak gördüğü bu savaşı tüm toplum tarafından hoşgörülsün diye Kurtuluş Savaşı gibi göstermeye çalışıyor.

 

Solcu ve demokrat öğrencilerin afiş asmasına, stand açmasına izin verilmemesinden ve ÖGB'lerin anında müdahale etmesinden geçtik; aman es kaza öğrenciler fikirlerini yüksek sesle söyler diye "Genç Bakış" programını okula sokmayan rektörlük, açıktan El Nusra'yı, Işid'i destekleyen etkinlikler için okulun en büyük salonunu veriyor.

 

Geçtiğimiz yıllarda yaptığı güneş enerjili arabalarla gündeme gelen Uludağ Üniversitesi şimdi "bilim insanları" ile yaptığı akılcı konuşmalarla gündemde:

 

Ülkede artan taciz, tecavüz ve cinayetleri, çocuk istismarını ve bakanların açıklamalarınnı boşverin gelin biz nasıl daha iyi hanımlar oluruz, evlerimize kapanırız bunları konuşalım.

 Piyasadaki GDO'lu ürünlerin denetimine esneklik sağlanırken, yani piyasaya giren gıdaların ne kadar sağlıklı olduğu muammayken helalse GDO'lu olması farketmez, gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz:

 


Kadınlar yaşam hakları için direnirken öldürülüyor, bir kadın olarak susmadıkları için dövülüyor ya da tacize, tecavüze uğruyor. Devlet'in kadın düşmanı açıklamaları ve diyanetin kadınların kaşına, bıyığına kadar karıştığı fetvaları havalarda uçuşuyor. Peki ne yapmalıyız? Nasıl daha iyi bulaşık yıkarız nasıl daha iyi ütü yaparız? Yaşam hakkımız için direnmek yerine bunları öğrenmemiz lazım tabii ki:

 

Hatice Ayvaz/ Uludağ Üniversitesi