1. Çağlayan Adliyesi 22 Nisan’da tarihi anlara şahitlik etti. Ülkenin özgürlük gündemi açısından çok kritik olan Can Dündar-Erdem Gül ve Barış Akademisyenleri davaları görüldü. Can Dündar-Erdem Gül davası ertelenirken Barış Akademisyenleri için tahliye kararı çıktı. Davanın başladığı ilk günden bu yana hocalarının barış talebinin arkasında olduklarını belirten öğrenciler adliye önünde de hocalarını yalnız bırakmadı. “Hocalarımızın Yanındayız”,”Hocama Dokunma” ve “Gerçekler Susmaz, Üniversite Teslim Olmaz” pankartlarıyla bekleyişini sürdüren gençlik karar sonrasında da akademisyenlerin sevincine ortak oldular. Henüz dava sonuçlanmamış olsa da karar ülkede barış talep eden herkes için umut verici oldu. Mahkeme çıkışında Barış Akademisyenleri’nden Meral Çamcı’nın “Haklıyız,kazanacağız” açıklaması ise tüm süreci özetler nitelikteydi.


2. 20 Nisan tarihinde Karaman’da Ensar Vakfı Davası görüldü. Davayı çeşitli STK’ların yanı sıra çok sayıda gençlik örgütü de takip etti. Dava tek celsede karara bağlandı ve sanığa 508 yıl ceza verildi. Verilen ceza AKP tarafından kamuoyu tatmini için yeterli sanılsa da gençlik davanın bir tiyatrodan ibaret olduğunun farkında olduklarını belirterek gün boyu adliye önünde açıklamalarda bulundu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Ayşen Ece Kavas yaptığı açıklamada, burada suç sadece bir şahısta değildir, olayı örtbas etmeye çalışan Ensar Vakfı yargılanmadan dava bizim için kapanmayacaktır, diyerek bu noktada mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.


3. Eskişehir’de Cevat Ünügür İlkokulu’nda servis şoförünün çocuklara cinsel istismarın ve okul yönetiminin “el şakası yapıyor kültürümüzde var” diyerek istismarı örtbas etmeye çalışması iddiasının ortaya çıkmasının ardından olaya dair detayları öğrenmek adına ilkokula giden Anadolu Üniversitesi öğrencileri ve Yol TV muhabirleri gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrencilere hiçbir gerekçe olmaksızın ‘ince arama’ yapılmaya çalışıldı .


4. 23 Nisan bu yıl sıkı yönetim bölgelerinde öldürülen çocukların,kıyıya vuran Aylanların, Ensar rezaleti ve diğer çocuğa yönelik cinsel istismar haberlerinin gölgesinde geçti. Ekranlarda ‘dünyada tek çocuk bayramına’ sahip ülkeyiz klişesi defalarca dillendirilirken hafta boyunca ülkenin dört bir yanından okullarda,servislerde yaşanan çocuk istismarı haberleri geldi.İktidarları süresince AKP ‘nin tacizi-tecavüzü meşrulaştıran her açıklamasından sonra tacizciler güç bulmuşçasına hareket ettiler. AKP ise ülkede böyle şeyler hiç yaşanmıyormuşçasına koltuklarını çocuklara devretti,çocuklarla şarkılar söyleyip eğlendi. Hatta bir ara Davutoğlu çocuklardan oluşan Bakanlar Kurulu’nda Kalkınma Bakanı olan çocuğa ‘Nasılız bakanım,kalkınıyor muyuz ? ‘ şakasını yaparak ortama renk bile kattı (!) AKP bu sevimliliklerini ekranlarda sergilerken EHP, gerçek çocuk bayramı dileklerini beyaz balonlara bağlayıp uçurdu ve AKP’ye bir kez daha seslendi : Ensar Vakfı yargılansın !