24 gündür yaşam mücadelesi veren Olcay’ı duydunuz mu?

Muğla’da 8. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Olcay, okulda uğradığı tacizi müdüre anlatırken okul yetkililerinin ona inanmaması ve hatta onu suçlaması yüzünden, okulunun penceresinden atlayıp intihara teşebbüs etti. Olcay hala yoğun bakımda. Ama tüm sorumlular yargılanmış değil.

Olcay direniyor ve kalkıp aramıza dönecek.

Daha önce de Kayseri’de Cansel Buse Kınalı, öğretmeninin tecavüzü sonucu yaşamına son verdi. Hayatlarımızı “ya tecavüz ya ölüm” seçeneklerine indirgemek isteyen bu zihniyeti “taciz ve tecavüzlere karşı yaşam hakkımız için direnerek” yok edebiliriz.

Daha kaçımız bu saldırılara maruz kalacağız?

Daha kaç sıra arkadaşımızı kaybedeceğiz?

Okullarda cinsel saldırı haberi duymadığımız tek bir gün bile yok. Her gün öğrenciler okullarda cinsel saldırılara maruz kalıyor. Bunların çoğunun üstü örtülmeye çalışılıyor.

Yetkililer saldırıya uğrayanı değil, istismarcıları koruyor.

Okulun adı kirlenmesin, makam elden gitmesin diye tacizleri gizleyen okul yetkilileri, "Bir defalık tecavüzden bir şey olmaz" diye açıklama yapan AKP'nin Aile Bakanı ve okullarda bütün bunlar olurken üç maymunu oynayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tecavüzcülere çanak tutuyorlar.

Hayatlarımız Basite Alınamaz!

Tacizleri, tecavüzleri kıyafet seçimimizle bağdaştıran, pantolon giyen kadın öğrencilere “erkekleri tahrik etmek için mi böyle giyiniyorsunuz?”  deyip saldırıları normalleştirmeye çalışan bir zihniyet var karşımızda.

İstismarcılar ve kadın düşmanı politikalar ile onların yoluna ışık tutan AKP yüzünden, eğitim görmemiz gereken okulda hayatlarımız mahvoluyor. Bizleri korumakla görevli devlet, istismarcıların sırtını sıvazlarken onlarla mücadele etmek biz liseli kadınlara düşüyor.

Ve biz liseli kadınların tüm sorumlulara dediğimiz şey şu:

Biz her an başımıza bir şey gelecek endişesiyle yaşamayacağız!

Sizler hayatlarımızın basite alınamayacağını öğreneceksiniz, öğrenmek zorundasınız!

Zehra Polat / Lise Öğrencisi