Eğitim sisteminin hızla gericiliğe gittiği AKP’nin Yeni Türkiye’sinde, dindar nesil yetiştirmek ve iktidara yaranmak için yapılan projeler akıl almıyor. Bilim ile dini bütünleştirmeyi planlayıp öğrencilerin daha çok dine yönelmesini isteyen AKP hükümeti, İmam-Hatip liselerinin de çoğalmasını sağladı.

İmam-Hatipler hariç diğer okullarda ise yönetim AKP hükümeti tarafından kadrolaştığı için öğrencilere gerici etkinlikler yaptırılıyor.

Maket Kabe Etrafında Tavaf Yapmak Yarı Hacı Olmak Demek

Geçtiğimiz aylarda, İstanbul Bayrampaşa’da “Kutlu Doğum Haftası” adı altında bir ilkokulda yapılan maket Kabe ile okul yönetimi hacc vazifesinin nasıl yerine getirildiğine dair bir simülasyon kurdu ve bu simülasyon ile öğrencileri maket Kabe etrafında tavaf ettirdi.

Etkinlik, görevli olan öğrencilerin gönüllü olarak katıldığı bir etkinlik iken diğer tüm öğrencilere zorunlu bir şekilde izletildi.

 

Atış Talimi Yapmadan Bırakmam

Çanakkale savaşlarının yıl dönümünde 57. Alay Vefa yürüyüşüne katılan ortaokul ve liseli izcilere, etkinlik öncesi silah ile atış talimi yaptırdılar. IŞİD gibi, gençlerin eline silah veren AKP hükümeti öğrencilerin daha çok şiddete yönelmesini sağladı.

 

Peygamber Sakalı Deyip Geçme

Yine geçtiğimiz aylarda, Mersin’de Selahattin Eyubbi İmam Hatip Orta Okulunda “Kutlu Doğum Haftası” gerekçesiyle öğrencileri sıraya dizip içinde peygamber sakalı olduğu iddia edilen kavanozu salâvatlarla teker teker bütün öğrencilere öptürdüler. 

Gericilik Bilimde Çığır Açtı 

TÜBİTAK ve İmam Hatiplerden bir bilim faciası daha: İki kavanoza aynı gıdadan koyarak birine güzel söz, diğerine ise kötü söz söyleyen öğrenciler deneyin sonunda kötü söz söylenen kavanozun küflenmeye başladığını gözlemlemişler.

Ulaşılan bu sonuçla ilgili; Kur'an'ın güzel söze ve etkili iletişime dikkat çektiğini söylüyorlar. Bilimsel bir değeri olmayan bu proje de bilim ve dini bütünleştirmek için yapılmaya çalışılmıştır.

 

Not İçin Bir Salavat da Sen Çek

Batman Kız Meslek Lisesi'nde TÜBİTAK'tan para ödülü alan gerici bir proje daha.

“Peygamberi tanımak ve onu hayata geçirmek” adı altında yapmış oldukları bu projede okul koridorlarına ve sınıflara salavat düğmeleri asılmış. Öğrencilere, hangi sınıf daha fazla salâvat çekerse o sınıfta okuyan öğrencilere daha yüksek not verileceği belirtilmiştir.

Bunun üzerine öğrenciler not alabilmek için bir yarışa girmiştir.

Tiyatro da Olsa Anneni Öldür

AKP'li Belediye Başkanı tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali’nin kapanış gecesinde çocuklara sergilenen oyunda çocuk, babasını aldatan annesini silah ile vuruyor.

Oyundaki ölüm sahnesinde kuru sıkı tabanca kullanıldığı için çocukların korkarak ve ağlayarak ailelerinin yanlarına gidip festivalden ayrılmak istediklerini söyledikleri belirtildi.

Bu oyun ile resmen çocuklara anneniz babanızı aldatırsa onu öldürün mesajı veriliyor.

TÜBİTAK'ın İmanlı Erikleri

AKP tarafından kadrolaştırılan TÜBİTAK her geçen gün yeni gerici projeler ile karşımıza çıkıyor. "Papaz Eriğini İmam Eriğine Çevirme" olarak adlandırılan projede, yapılan aletle içine atılan erikleri içerisindeki sistem ile yıkıyor.

Yıkanarak aletten çıkan erikler “Papaz Eriği” yerine “İmam Eriği” adını alıyor.

Bilim ile alakası olmayan bu proje TÜBİTAK tarafından kabul edilmiştir.

Şahsenem Sural / Lise Öğrencisi