"Yoldan çıkarım diye Boğaziçi Üniversitesi'ne gitmedim" diyen Binali Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması sonrası Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden biridir.

 2002 yılından sonra Ulaştırma Bakanlığı görevine getirildi, Türkiye'de en uzun süreli Ulaştırma Bakanlığı yapan isim oldu.

Yıldırım'ın görev süresi boyunca birçok yolsuzluk iddiası gündeme geldi. Birçok devlet kurumu özelleştirme adı altında peşkeş çekildi. Yıldırım ailesinin, 17 şirketi, 28 gemisi ve 2 süperyatı olduğu iddia ediliyor ancak gerçek gemi sayısının kaç olduğu bilinmiyor.

17 ve 25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarında devlet ihaleleri almak isteyen kişilerden para toplandığı, bu paraların bir havuzda biriktirildiği ve bu ‘havuz‘u idare eden kişinin Binali Yıldırım olduğu öne sürülmüştü.

AKP'nin iktidara gelmesi ile birlikte oğlu Erkan Yıldırım'ın gemi sektöründeki işleri de hızla büyüdü.  Hatta Yıldırım Ailesi'nin 30 gemisi olduğu iddiası TBMM gündemine de yansıdı. Sadece gemileri değil ailenin diğer ticari bağlantıları hakkında da sorular sormuş ancak yanıt alınamamıştı. Bakan Yıldırım ise çocuklarının gemi sahibi olduğunu kabul ederek, kaç gemi olduğunu söylememişti.

Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde ilişkiler ağı :

 

Binali Yıldırım'ın bilimle imtihanı: Fazla şey yapmamak lazım

Yıldırım, Bulut bilişim sistemi, yani işlevsel anlamıyla çevrim içi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmet sistemi ile ilgili ''Bu bulut sistemi dedikleri bir şey var şimdi. Herkes oraya bir şey atıyor gelen oradan işine yarayanı alıyor kullanıyor, ben böyle anlıyorum, belki farklı bir şeydir. Şey yok artık böyle sistematik bir şey yok. Abur cubur dolduruyorsun, herkes ihtiyacını oradan alıyor ama hiç de karışmıyor… Bu bilişime fazla şey yapmamak lazım kafayı yorarsan sıyırırsın” demişti.

Eğitim sistemine yeni bir bakış açısı

2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili sözleri sosyal medyada gündem olan Binali Yıldırı, üniversite tercihi yapmakta zorlandığını ifade ederek , "Boğaziçi'nde bahçede kızlar erkekler bir arada oturuyor. Ben burada yoldan çıkarım diye düşünüp İTÜ'yü tercih ettim" demişti.

AKP'li Yıldırım bu sözleri ile dalga konusu olsa da, aslında karma eğitime bakış açılarını ve teokrasiye gitmeyi hedefledikleri yolda getirmek istedikleri sistemin sinyallerini vermişi.

 

Yağmur yağıyor, seller akıyor, Binali bize ne anlatıyor?

Geçmişten bugüne gerek teknoloji alanında gerek müzik alanında gerçekleşen değişimleri çok iyi gözlemleyip bunu ekranlardan aktaran Binali Yıldırım izleyenleri kendine hayran bırakıyor. İşte büyük değişim: Yağmur yağıyor seller akıyor şarkısını bir de yeni Başbakan’dan dinleyelim.