Tayyip ERDOĞAN ve AKP hükümeti ülkeyi her geçen gün daha çok baskı altına almaya çalışıyor. Gerici zihniyetlerini ülkeye yaymak için uzanabildikleri her yere yandaşlarını yerleştiriyor. Bu yerlerin en başında ise okullar geliyor.

Okullarımız AKP yandaşlarının cirit attığı yerler haline dönmeye başladı. Müdürler, yardımcıları, öğretmenler… Muhafazakar bir gençlik isteyen AKP okullara yerleştirdiği yandaşlarıyla bizlere her türlü baskıyı uyguluyor. Ama biz liseliler bu baskılar karşısında direniyoruz. Okullarımızı AKP ve onun gerici zihniyetine teslim etmiyoruz!

Okullarımızdaki yandaş kadrolaşmaya karşı eylemler yapıyor ve AKP’ye okullarımızı onların eline bırakmayacağımızı gösteriyoruz.

İstanbul Erkek Lisesi geçen gün yapılan mezuniyet töreninde, yandaş okul müdürü konuşma yaparken arkalarını dönüp protesto etmişlerdi. Yandaş müdürün etkinliklerde kadın öğrencilere pantolon giyme zorunluluğu getirmesi, okulun gelenekselleşmiş etkinliklerinin iptal edilip yerine modern eğitimden uzak etkinliklerin öğrencilere dayatılması ve okullarına yerleştirmeye çalışılan baskı ortamı sonucu liseliler böyle bir tarihi protesto yaptılar.

Hemen ardından Galatasaray Lisesi öğrencileri de okullarının pilav gününde bir bildiri yayınladılar.  “Acil müdür aranıyor ” başlıklı bildiride “Hiçbir padişaha kölelik yapmamış ”  ifadesini kullanarak okul müdürlerinin yandaş olduğunu duyurdular.

Cağaloğlu Lisesi de yine aynı şekilde bir bildiri yayınlayarak öğrencilerin ismini kara kaplı deftere yazıp onlara gözetlenme hissi veren müdüre ve baskılarına boyun eğmeyeceklerini, mücadele edeceklerini duyurmuşlardı. Bu eylemleri gerçekleştiren liseliler birleşerek ortak bir bildiri yayınladılar. Bildiride ilerici faaliyetlere kadrolaşmış yapıların engel olduğu ve yenilikçi her fikre karşı bir baskı uygulandığını söyleyen liseliler, kendilerine yönelik tüm saldırılara karşı birlikte mücadele edeceklerini duyurdular.

Onların çağrıları tüm liselerde karşılık bulacaktır ve liseliler birlikte güçlü bir mücadele göstermelidir.

İpleri AKP’nin elinde olan kuklalar

Okullara bilimsel eğitimden yana gerçek eğitimciler değil iktidarın kuklası olan ve onların her dediğini yerine getiren yandaş müdürler ve öğretmenler getiriliyor. Bu durum Tayyip ERDOĞAN’ ın kabusu olan sorgulayan gençliği ortadan kaldırmak, yerine biat eden bir gençlik getirmek için izlenen politikalardan birisidir.

Okullardaki bu yandaş kadrolaşma sadece biz liseliler için değil aydın, ilerici öğretmenlerimiz için de bir tehlikedir.

Öğrencilere iyi rehber olan öğretmenler çeşitli bahanelerle görevden alınıp yerine, eğitimden zerre nasiplenmemiş sözde eğitimci yandaşlar getiriliyor. İstanbul Erkek Lisesi’nin protestosunun bir diğer sebebi de yandaş müdürün gelişiyle birlikte tarih öğretmeni Seyit IŞIK’ ın ‘dine hakaret ’ bahanesiyle okuldan atılmasıydı.

İlerici hocalar okullardan atılırken AKP’li istismarcılar okullarda öğrencileri taciz etmeye devam ediyor.

Pantolon giyen kadın öğrencisine şehvet duyduğunu söyleyen, öğrencilerini istismar eden öğretmenler AKP hükümetinin umurunda mı dersiniz? Hayır!

Onlar için yandaş olsun da ne yaparsa yapsın. Yandaş olsun ve mitinglere öğrenci götürebilsin yeter ki.

Yıllardır her AKP mitingine yandaş okul yöneticileri tarafından öğrenciler zorla gönderiliyor. Daha geçen hafta Erdoğan mitingi olan FETİH Şöleni’ne milli eğitimin yazılı emri ile öğrenciler gönderildi. Politik olan öğrencilere her türlü baskıyı yapan yandaş müdürler, söz konusu Erdoğan olunca öğrencileri siyasi mitinglere zorla götürüyorlar. Erdoğan ve AKP ne isterse sorgusuz onu yapıyorlar.

Bizim bütün bu olanlara dur dememiz gerekiyor. Yoksa bu yandaş kadrolaşmanın sonu okulların müftülüklere bağlanmasıyla bitecek! Hatta sanırım bunun alıştırmasını yapıyorlar yavaş yavaş. İstanbul Dede Korkut Anadolu Lisesi’ nin mezuniyet törenine ilçe müftüsü davet edildi. Okul mezuniyetinde gayet dini bir konuşma yapan müftü konuşmasını velilere Fatiha okutarak bitirdi.

Eğer ki biz liseliler yandaşlara ve gericilere karşı başlayan bu mücadeleyi sürdürmezsek sanırım ileride okullarda öğretilecek tek şey bu dua olacak.

Direniş ruhu bütün okulları sarmalı

Okullarımız ve geleceğimiz için başlatılan bu eylemler tüm liselere taşınmalı. Tıpkı Gezi’ de olduğu gibi. Gezi Direnişi’ nde tüm liseliler  “Gezi ruhunu liselere taşıyacağız” diyerek sınıflarda, sokaklarda direnişteydi. Gezi’ de eşit, parasız, bilimsel eğitim için yanan direniş ateşi şimdi okullarımızı AKP yandaşlarından temizlemek için yanıyor.

Ülkeye yaymak istedikleri IŞİD karanlığı için okulları araç olarak kullanıyorlar. Aklın yerini IŞİD zihniyetinin almasına izin vermeyeceğiz. İstanbul Erkek Lisesi, Çağaloğlu Lisesi ve Galatasaray Lisesi öğrencilerinin başlattığı yandaş okul yönetimine karşı direniş tüm okullarda boy göstermeli. Ensarcı, baskıcı, gerici zihniyeti okullarımızdan defetmek bizim elimizde!

Tayyip ERDOĞAN için başkanlığa giden yolda bilimsel ve nitelikli eğitim isteyen biz ilerici liseliler bir engeliz. İşte bu engeli kaldırabilmek için bütün okulları yandaşlarla dolduruyor. Ama bizler her şeye rağmen gericiliğe giden o yolda engel olacağız.

Gençliğin büyük bir kısmını oluşturan biz liseliler, bizleri saf dışı bırakmaya çalışan ERDOĞAN ve AKP’ye okullarımızda yapılan hukuksuzluklara karşı çıkarak gücümüzü göstermeliyiz. Liselerde gerici zihniyete karşı Gezici zihniyeti, yandaş kadrolaşmasına karşı ilerici eğitimcileri savunalım.

Apolitik liseliler isteyen AKP karşısında tam tersine politik bir liseli gençliğin olduğunu gördü ve görmeye devam edecek.

Sesimizi yükseltelim, İEL’ nin çağrısını tekrarlayalım:

Kafalarımızı test kitaplarından kaldıralım, toplanalım, örgütlenelim, herkes sesimizi duyana kadar bağıralım!

İrademiz ve mücadelemizle yandaşları, gericileri okulumuzdan süpürelim! 

Zehra Polat-Lise Öğrencisi