Karma eğitim, erkek ve kadınların, bir arada ve eşit eğitim görmesidir. Şimdi ise bu eşitliğe tahammülü olmayanlar, karma eğitimin kaldırılmasını ağzına almaya cüret edebiliyor.

Her şey aslında laikliğin kaldırılmasının gerektiğini söyleyen meclis başkanının sözleriyle başladı.

Laiklik demek; bizlerin inandığı veya inanmadığı bir dine göre davranmak zorunda olmamamız, kız ve erkek öğrenciler olarak okullarda eşit şekilde eğitim almamız, toplumsal olarak ise kadınların kazandığı hakların korunması ve kadınların ikinci plana atılmaması anlamına geliyor.

Laiklik elbette toplumun her alanıyla ve bireyiyle alakalı. Şu sıralar en çok da biz öğrencileri ilgilendiriyor.

Bir ülkenin Cumhurbaşkanı “kadın ve erkeğin eşit olduğuna inanmıyorum” , Başbakanı ise “kızlı erkekli çimlerde oturuyorlardı, bu okul beni bozar diyerek Boğaziçi’ne gitmedim” diyorsa elbette ki o ülkede lise öğrencileri cinsel şiddete uğrar, kadınlar öldürülür ve en büyük bilimsel gelişme olarak papaz eriği, imam eriğine çevrilebilir.

Bu akıl almaz olaylara öğrenciler olarak tabi ki de göz yummamamız gerekir.

*

Erdoğan ve yanında bulunan küçük Erdoğanlar tüm bu gerici söylemleri rasgele söylemiyor.

IŞİD zihniyeti ile yeni bir Türkiye kurmaya çalışanların önündeki en büyük engel laiklik. Tüm bu söylemlerin ve gerici yaptırımların altında ise politik bir sebep var ve bu politik sebep bizi ortaçağ karanlığına götürmek.

İşte bu yüzden liseliler olarak ayaktayız, sessiz kalmıyoruz dedik. Ülkede tüm bunlar olurken bizler de liselerimizde IŞİD ve AKP zihniyetine karşı duruyoruz ve şunu da çok iyi biliyoruz;

Gericiliğin ve baskıların olduğu yerde bilimden söz edilemez.

Tekrar söylüyoruz: KARANLIĞA KARŞI DİRENİŞ MEŞALESİNİ YAKIYORUZ.

Nur Kahya-Lise Öğrencisi