Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile gerçekleştirdikleri Selanik ziyaretinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya gelen Dvorkoviç, Yunanistan'ın Avrupa'nın önemli gaz transit merkezlerinden biri haline gelmeyi hedeflediğini ifade etti.

"Enerji alanında büyük projeler mevcut ve çeşitli siyasi durumlardan dolayı bu projelerde kolay ilerleme sağlanamıyor. Ancak Türkiye ile Rusya ilişkilerinin yeniden başlaması, Güney Gaz Koridoru ve Türk Akımı projelerinin gelişmesi açısından fırsat sunuyor" diyen Dvorkoviç, Türk Akımı'nın bir kolunun Türkiye'den Yunanistan'a uzanabileceğini, oradan da diğer Avrupa ülkelerine gaz sevkiyatı yapılabileceğini vurguladı.

"Gazprom, Yunanistan'daki projelere ilgi duyuyor"

Dvorkoviç, Gazprom'un Yunanistan'daki enerji projelerine ilgi duyduğunu ve bazı projeler için görüşmelerde bulunduğunu da ifade etti.

"Ekim ayında anlaşmayı imzalamayı planlıyoruz"

Bakan Novak ise, Türk Akımı ile ilgili hükümetlerarası anlaşmayı ekimde imzalamayı planladıklarını söyledi. Anlaşma taslağı ve yol haritası üzerinde görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Novak, önümüzdeki hükümetlerarası anlaşmayı imzalamayı planladıklarının altını çizdi.