KYK yurtlarına manevi rehber atandı. Peki, bu rehberin görevi nedir?

Yurt toplantılarında bize anlatıldığına göre rehberin görevi “bizi dinlemek, yol göstermek” olacak.

Bu yol nasıl bir yoldur? Bu sorunun cevabını öğrenmek için AKP’nin senelerdir gençler üzerinde izlediği politikalara bakalım.

Genç nesli “dindarlaştırmak” adına “kızlı-erkekli” aynı evde kalmayı suç saydılar, “tekme atmayın, mırıldanın” diyerek genç kadınların giyim özgürlüğünü hiçe saydılar. “Üniversiteliler terörist, imam hatip mezunları devletine bağlı” diyerek bilimsel eğitimi ikinci plana attılar.

Peki, bu manevi rehber de öğrencilerin giyimine, yaşam tarzına, fikirlerine karışacak mı? AKP hükümeti tarafından atandığına göre, elbette ki karışacaktır.

Bu manevi rehber uygulamasına bir de “güvenlik” uygulaması eşlik ediyor. “Güvenlik” adı altında öğrencilerin okuduğu kitaplar yurda girişlerde aranıyor.

Bu uygulamalarla AKP’nin KYK yurtlarında kalan öğrencilere kendi fikrini aşılamaya çalıştığı açıkça ortadadır.

Rehber olarak neden psikolojik rehberlik danışmanı değil de Diyanet İşleri görevlisi atandığı akıllarda soru işareti bırakmalı. Söylendiği gibi öğrencilere sadece destek amaçlı bulunuyorsa, bu rehberlerin alanında uzman kişilerden olması öğrencilere daha verimli olmaz mıydı?

Ancak manevi rehberlik uygulamasının amacı öğrencilere destek sağlamak değildir. Bu uygulama, gençleri bilimsellikten uzaklaştırma ve gençlere “her sorun dinle çözülür” anlayışını aşılama amacı taşımaktadır.

Bu durum laikliğin önemini öne çıkarmıştır. Kendi değer yargılarımız, özgürlüğümüz, yaşam biçimimiz için laiklik karşıtı bu uygulamalara hep beraber karşı çıkmalıyız.  

Sorunların da bilimsel düşünceyle çözülebileceğini savunuyoruz.

Gençlerin özgürlüklerini, fikirlerini kısıtlamayı hedefleyen manevi rehberlik uygulamasına karşı duracağız.