Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü’nün (DİSK-AR) hazırladığı İşsizlik ve İstihdam Raporu’na göre işsizlik sayısının 3 milyon 82 bine ulaştığını, oranın %21 olduğunu ve tarım dışı işsizliğin ise %15'e yükseldiğini görüyoruz. Tüm bunların yanında ise genç işsizlik her geçen yıl artmaya devam ediyor. Diplomalı işsizler 271 bin kişi artarak 958 bine ulaştı.

Bu AKP iktidarının işsizlikle mücadelede bir başarı elde edememiş olmasının kanıtıdır. Gündemde olan başkanlık sistemi ile ilgili olarak eğer bu sistem gelirse işsizliğin son bulacağı ve her şeyin daha güzel olacağı gibi iddialarda bulunuluyor.

Bu iddia ise akıllarda birkaç soru doğuruyor: Başkanlık sistemine kadar iktidarda zaten AKP yönetimi bulunmaktaydı, istedikleri başkanlık sistemi gelirse ne gibi bir mucize gerçekleşecek ki genç işsizlik son bulacak? Genç işsizliğin son bulması başkanlık sitemine mi bağlı?

Bu bana, Erdoğan'ın 7 Haziran seçimleri öncesi çatışmalar ve ölümler üzerine konuşurken "400 milletvekili alınsaydı durum bugün çok farklı olurdu" ve "400 vekil verin bu iş huzur içinde çözülsün" diyerek dile getirdiği tehdit cümlelerini hatırlatıyor.

OHAL kime yaradı?

2016 yılının ilk 6 ayında işsizlikte gözlenen 34 bin kişilik artış, 21 Temmuz yani OHAL sürecinin başlangıcından itibaren tam 548 bin kişi arttı. OHAL sürecinde işsizlik yılın ilk yarısına göre tam 16 kat arttı. 2016’nın ilk yarısında tarım dışı işsizlik oranının %13 olduğu görülürken, OHAL'le birlikte bu oran %14,9’a yükseldi. Tarım dışı genç işsizlik ise %26,6’ya yükseldi. Bu demek oluyor ki her 4 gençten en az biri işsiz. Yine OHAL ilanına kadar istihdam oranı %45 seviyesinden %47 seviyesine  çıkarken, OHAL ilanıyla birlikte aralık ayına kadar bu seviye tekrar %45,1’e kadar düştü. Yani bu süreçte işsizlik sürekli artarken istihdam sürekli azaldı.

"Zannedildiği gibi bir işsizlik meselemiz yok ama işsizlik bugünün olduğu kadar yarının da en büyük meselesi olmaya devam edecek"

Başkanlıkla birlikte işsizliğin son bulacak olması dile getirilmeye devam ederken İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya'nın "İşsizlik meselesi sadece bugünün değil, dünün değil yarının da en büyük meselesi olmaya devam edecek" sözleri dikkat çekiyor.

Her 4 gençten en az birinin işsiz olduğu verileri yayınlanırken Uzunkaya yine ekliyor: "Bugün zannedildiği gibi üniversite öğrencilerimizin de bir iş bulma probleminden söz etmemiz mümkün değildir." Bu daha önce de yaptıkları gibi, DİSK-AR’ın 2016 yılının başlarında  ‘geniş tanımlı’ olarak hazırladığı raporda genç işsiz oranı %26 iken, Meclis raporunda bu oranın %12.1 olarak sunularak genç işsizliğin gizlenmeye çalışılması girişimidir.

***

Üniversite okumamız karşılığında iyi bir işe sahip olacağımız yıllarca söylenmiştir. Yıllarca bunun için çabalayıp mezun olduktan sonra ise işlerin pek de öyle yürümediğiyle karşılaşırız. Tabi ki iş ihtiyacımız kendini ilk olarak mezun olduktan sonra göstermiyor okurken de çalışmaya ihtiyacımız oluyor. İş bulmamıza yardımcı olmadıkları gibi üstüne bir de vermiş oldukları öğrenci ihtiyaçlarını hiçbir şekilde karşılamayan krediyi mezun olduktan sonra faiziyle geri alıyorlar. Zaten eğer bu kredi değil de burs alırsak sigortalı bir işte çalışmamız namümkün. İş bulamayınca da suçlu biz oluyoruz, iş beğenmiyor oluyoruz!

İş bulmak için size fırsat sunuyoruz dedikleri KPSS'ye girmek için bile çalışıyor olmamız lazım çünkü sınav ücretleri direkt olarak bunu gerektiriyor. Yani öğrenciye iş vermek için diploma değil para talebinde bulunuluyor.

"Şu anda Türkiye'de 181 üniversite var"

İşsizlik problemimize hiçbir şekilde değinilmez hatta göz ardı edilirken, diplomalı işsiz sayısının 958 bine ulaştığı şu dönemde Erdoğan'ın Türkiye'deki üniversite sayısından bahsederek övünmesi fazlasıyla çelişik ve utanç vericidir.

Gençler okuduğu bölümden bağımsız, geçici işlerde düşük maaşla çalışırken yeni anayasa değişiklik teklifiyle milletvekili seçilme yaşının 18'e düşürülmüş olmasının ardından Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın “Öyle sokaktan 18 yaşındaki genci getirip milletvekili yapacak halimiz yok” demesi ise bakan ve milletvekili çocukları için çabalanması durumunu teyit etmiş oluyor.

İşsizlik yarının sorunu olmasın diye elimizden geleni yapacağız, siz genç işsizliği gizlemeye çalıştıkça biz gerçeği daha yüksek sesle haykıracağız!