13-16 Kasım tarihleri arasında ve 17 bin metrekarelik alanda gerçekleşen Contemporary İstanbul’u 77 bin sanatsever ziyaret etti. Türkiye’nin uluslararası en geniş çağdaş sanat fuarı olarak kabul edilen Contemporary İstanbul’a 23 ülkeden, 520 sanatçı, 108 çağdaş sanat galerisi katıldı.

Sanatçıların yaratıcılığı hayran bıraktı

Contemporary İstanbul’da Gezi’den, sanatçının içinde yaşadığı toplumsal yaşama karşı duruşundan esintiler bulmamak mümkün değildi. Ancak binlerce eserde en çok dikkat çeken şey, farklı teknikler kullanarak, farklı malzemeler kullanarak ortaya konan yapıtlar oldu. Cam işlemelerinden, farklı malzemeler kullanarak yapılan heykellere kadar pek çok eseri görmek mümkün oldu. Dijital teknolojiler, katman katman bezenen tuallerle izleyicileri tek boyuta sığdırılamayacak bir yaratıcılık kucakladı. Kimi sanatçının tuali duvar, boyası gölgeler oldu. Teknolojinin tüm avantajları kullanılarak yapılan videolar ve dijital sanat eserleri seyircileri hayran bıraktı.

Öncelik koleksiyonerlere

Contemporary İstanbul, bir yandan da özellikle koleksiyonerlere yönelik özel açılışları, buluşmaları, toplantıları ile dünyanın dört bir yanından gelen çağdaş sanat eserlerini buluşturma ortamından daha çok Pazar yaratma gayesinin sürdüğünü gözler önüne sermeye devam etti. Cİ Editions, 90 Dakikalık performanslar, Plugin bölümü gibi katılımcıların bırakın bir günde günlerce çıkamayacağı bölümleri ve eserleri bir araya getirse de buluşmaların “tamamen duygusal” yanı gazetelerde yerini almaya başladı.

 Fuarda yer alan eserlerin toplam değeri ise 190 milyon TL olarak hesaplandı. 340’ı Contemporary İstanbul tarafından davet edilen toplam bine yakın yabancı koleksiyoner, profesyonel, akademisyen ve 8 ayrı uluslararası müze grubu fuarı ziyaret etti. Verilen bilgiye göre sergilenen eserler 2014 yılında gerçekleşen uluslararası fuarların ortalama satış değerlerinin yüzde 30 üzerine çıkarak yüzde 72 olarak gerçekleşti.

Yapılan açıklamaya göre, Fuarda Alex Katz’ın 62 bin Euro değerindeki “red hat sunrise” adlı tablosu, Jaume Plensa’nın 230 bin Euro değerindeki “sanna’s dream” adlı heykeli, Yayoi Kusama’nın 70 bin Euro değerindeki “dots obsession” tablosu ve Ergin İnan’ın 180 bin dolar değerindeki “öte dünya kapıları” adlı eserleri satılan önde gelen eserler arasında yer aldı.

Türkiye’de çağdaş sanat

Contemporary İstanbul, İstanbul Bianeli gibi önemli fuarlar, Türkiye’nin çağdaş sanatla tanışması ve gelişmesi açısından önemli organizasyonlar olarak yer alıyor. Çağdaş Sanat’ın 70’li yıllarda, içinden çıktığı toplumsal yapılanmayı eleştiren sanatçıların, hem politik fikirlerini ifade hem de kullandıkları yöntemlerle geleneksel yöntemlere bir karşı koyuş olarak ortaya çıktı. Sanatın herkes için, herkes tarafından, her yerde yapılabileceğini belirterek işlerini icra etmeye başlayan sanatçılar multidisipliner eserler ortaya koymaya başladılar. Bu yılki Contemporary İstanbul da tam da bu noktada kullanılan malzemelerden, tekniklere kadar çağdaş sanatın tüm dünyada geldiği noktayı bir kez daha ispat etti. Ancak İstanbul Bianeli ile kıyaslandığında sanatçıların anlatılarından çok sunumlarının ön planda olduğu bir kez daha gözlerden kaçmadı. Contemporary İstanbul’un seçici kurulunun davet ettiği galeri ve koleksiyonerlere temel kriterlerinin belli bir kalite, kendi içinde bir çeşitlilik ve tabi ki de “piyasayı” temel aldığını söylemek fuar sırasında süre gelen söyleşilerde de kendinin gösterdi.