Akkuyu Nükleer Santrali için ÇED raporu beklenmeden temel atma töreni gerçekleştirildi. Temel atma törenine tepki gösteren çevrecilerse, inşaat alanının kapısını tutarak içeride bulunanların dışarıya çıkmasına engel oldu. TOMA çevrecilere su sıkmasına rağmen çevreciler alanı terketmedi.

Mersin Akkuyu’da yapılan Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nın temeli, çevrecilerin ÇED raporunun iptali için açtıkları davalar sonuçlanmamasına rağmen atıldı. Nükleer karşıtı insanlar açılan davalar sonuçlanmadan temelin atılmasının hukuksuzluk olduğunu vurguladı ve inşaat alanının kapısını tutarak içeride bulunanların dışarıya çıkmasına engel oldu.

Bu proje hukuka aykırıdır”

Temel atma töreninin yapıldığı saatlerde Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Çevre ve Doğa Derneği santralin yapılacağı Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli kasabasında bir araya geldi. Nükleer santral istemeyen bir çok kişi kasaba merkezinden santral alanının girişine kadar “Temel atma boşuna yıkacağız başına”, “Nükleer santral istemiyoruz”, “Nükleer şirket ülkemizi terk et” şeklinde sloganlar atarak yürüdü. Nükleer karşıtları santral kapısına geldiklerinde bir süre yerde yatarak alana araç girişini engelledi, daha sonra yolu açtı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Ful Uğurhan, ÇED raporu hakkındaki mahkemeler sonuçlanmadan temel atılmasının hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerken Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, “Bugün Türkiye’nin ve Mersin’in kara günüdür” dedi.

TOMA saldırmasına rağmen çevreciler kapıdan ayrılmadı

Açıklamaların ardından nükleer karşıtları santral girişinde beklemeyi sürdürdü. Bu sırada aralarında gazetecilerin de olduğu misafirler çıkış için kapıya yönlendirilince nükleer karşıtları yeniden kapıyı tuttu ve çıkışları bir süre önledi. Nükleer karşıtları sloganlar atarken santral sahasında bulunan ve AKP Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun’un da aralarında yer aldığı grup nükleer karşıtlarına saldırmak istedi. Polis ve jandarma araya barikat kurarak grupların temasını önledi. Nükleer karşıtlarının büyük demir kapının yanı sıra turnikeleri de zorlamaya başlaması üzerine santral sahasında bekletilen TOMA göstericilerin üzerine tazyikli su sıktı ancak gösteriler kapıdan ayrılmadı. Polis ve jandarma yetkilileri, milletvekilleri ve çevrecilerin temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından çevrecilerin eylemi sona erdirildi. Santral sahasındaki gruplar, çevreci grupların uzaklaşmasının ardından santral sahasından ayrıldı.