Sendika.Org muhabiri Bora Balcı, HDP Genel Merkezi’ne düzenlenen saldırının ertesi günü (9 Eylül) Büklüm Sokak’taki binanın önünde haber için saat 18.00’a kadar bekledikten sonra ofise dönerken, Doblo marka bir araç içindeki sivil giyimli üç kişi tarafından kaçırıldı.

Büklüm Sokak üzerinden yürürken Doblo marka gri bir araçtan birinin kendisine “Bakar mısınız” diye seslendiğini duyan Balcı, araca yönelip kendisine seslenen şahsa doğru eğildi. Balcı, eğildiği sırada bir başkası kendisini açılan kapıdan zorla içeri itti ve araç aniden hareket etti.

Aracın içinde bir süre itiş kakış yaşandıktan sonra sağdaki şahıs Balcı’nın beline silah dayadı. Araç Seyran Bağları’nın arkasından, ilerisinde yüksek bina inşaatlarının görüldüğü boş bir araziye gitti.


‘Oğlum akıllı ol, buraları mekan yaparız sana’

Balcı, solundaki şahsın yol boyunca sözlü tacizde bulunarak günlük yaşamında yaptıklarını anlattığını, sürekli kendisini izledikleri izlenimi vermeye çalıştığını belirtiyor:

“O gün ne yaptığımı, yaptığım telefon görüşmelerini, görüştüğüm firmanın adını falan verip ‘seni çok sıkı takip ediyoruz’ havası yaratmaya çalışıyordu. Çantamı gösterip, ‘en ön gözde anahtar, arka gözde sigara ve çakmak, yan gözde basın kartın var… ‘ vb ayrıntılar anlattı.”

“Sonra boş araziyi gösterip ‘oğlum akıllı ol buraları mekan yaparız sana’ diye tehdit etti. Sonra araçla önce evime, ardından işyerime ve kızımın kreşine götürdü. Bu arada sürekli tehdit ediyordu. Sonra araç beni Büklüm Sokak’ın ortalarında bir yerde bıraktı. Arkadan baktığımda aracın plakası görünmüyordu. Aracın üzeri ve arkası Türk Bayrağı ile kaplanmıştı.”

Balcı, kendisini kaçıran şahısların anlattığı bazı ayrıntıların, ancak HDP Genel Merkezi önündeki bekleyiş sırasında orada bulunan birilerince bilinebileceğini ve büyük olasılıkla daha önce görmediği bu şahıslarla bağlantılı kişilerin olay yerindekileri uzun süre takip ettiğini belirtti.

Balcı’nın avukatları önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulunacak.

(Kaynak: Sendika1.org)