Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kürt illerinde yaptıkları katliamlardan, tarihi eserlere verdikleri zararlardan hiç bahsetmeyip suçu yine PKK’ye attı. "Bizler yapmanın derdindeyiz, birileri yıkmanın derdinde. Diyarbakır'da o vakıf eserlerinin, tarihi eserlerin nasıl yakıldığını, tahrip edildiğini, kurşunlandığını hepimiz gördük. Biz yaparken onlar yıkıyorlar, biz tamir ederken onlar tahrip ediyorlar. Bu milletin kutsallarına, tarihine adeta savaş açmış durumdalar. Oysa bunlar ortak değerlerimizdir, ortak mirasımızdır" dedi.

 Yıllardır yaptıkları restorasyonlar ortadayken Edirne Tarabyaları’nın restorasyonlarına devam ettiklerini söyleyen Yalçın Akdoğan, "Hasan Sezai Dergahı'nın sadece minaresi kalmıştı, türbe, cami, çevre düzenlemesiyle burası ihya edilmiş oldu. Edirne Tabyaları'nın açılışlarını yapacağız. Oranın da restorasyon çalışması devam ediyordu. O da sadece Edirne için değil Türkiye için önemli bir eser" dedi.

Akdoğan, Selimiye Camisi’nin de restorasyona ihtiyaç duyduğunu söyleyerek restorasyon adı altında tarihi eserleri mahvedeceklerini de duyurmuş oldu.

Akdoğan: "Edirne, başkentlerimizden biri, bir vakıf şehri. Şehre girdiğiniz anda bunu teneffüs ediyorsunuz. Vakıf şehri olması nedeniyle vakıf eserlerinin ihyası da önem taşıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak bu bölgemizde Kırklareli ve Edirne'de 95 eser ihya edildi. Türkiye çapında da 4 bin 500 esere ulaştık. 2016 yılında da diğer restore edilmemiş tarihi eser, ne varsa bunlarla ilgili yatırım programları hazırlandı.

Selimiye Camisi ile ilgili de kurulun gündeminde, oradan çıkması halinde projeler hazır. Selimiye Camisi'nin restorasyonuna da ihtiyaç var, başlamış olacağız." Dedi.