Sokağa çıkma yasağını uygulandığı bölgelerde sivil toplum örgütlerinin yapmış olduğu araştırmalar sivil can kayıplarının giderek arttığını gösteriyor. Konuyu meclise taşıyan Osman Baydemir, 158 sivil hayatını kaybettiğini ifade etti. Konuyla ilgili Doğruluk Payı’nın analizi şöyle:

Güneydoğu’da toplam 7 ilde ve yaklaşık 19 ilçede Ağustos 2015’te başlayan ve hala devam eden sokağa çıkma yasakları hem uluslararası basının hem de siyasetçilerin gündeminde. HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir de 8 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada yasaklar süresince 158 sivilin yaşamını yitirdiğini iddia etti.

Sokağa çıkma yasakları sivil ölümlerini beraberinde getirdi

Özellikle medyaya yansıyan sivil ölümleri sebebiyle çeşitli insan hakları kuruluşları konuyla ilgili çalışmalar yürütmeye başladı. Ancak, basının ve sivil toplum temsilcilerinin sokağa çıkma yasağı olan ilçe ve mahallelerde gözlem yapması mümkün değil. Ancak yasaklar kaldırılınca söz konusu yerlere gidip, araştırma yapabiliyorlar. Dolayısıyla, sivil ölümleri açısından veriler çoğunlukla basın taraması veya insan hakları savunucularına yapılan bireysel başvurular aracılığıyla toplanabiliyor.

Öldürülen 162 sivilin 32’si çocuk

Türkiye’nin en eski insan hakları örgütlerinden olan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) da geçtiğimiz günlerde sokağa çıkma yasakları sırasında hayatını kaybeden sivillerle ilgili bir çalışmayı duyurdu. Bu çalışmaya göre yasakların başladığı 16 Ağustos 2015 tarihinden 8 Ocak 2016’ya dek, 162 sivil öldürülmüş, bunları 32’si ise maalesef çocuklar.

Uluslararası Kriz Grubu (ICG)’nun hazırladığı bir başka rapora göre ise 17 Aralık 2015 itibariyle bölgede hayatını kaybeden sivillerin sayının 150’ye ulaştığı açıklanmış.

Resmi kaynaklar ölümlerden habersiz

Sokağa çıkma yasakları sürecinde hayatını kaybeden sivillere dair resmi bir veri kaynağı bulunmuyor, ancak medyaya yansımaya devam eden haberler ve insan hakları kuruluşlarının çalışmaları sivil ölümlerinin korkutucu seviyelere geldiğini gösteriyor. Hatta bilanço, Baydemir’in iddiasından daha da kötü görünüyor.

.