13:00

Duruşma 27 Haziran'a ertelendi, yeniden bilirkişi raporu istendi, Ahmet Şahbaz’ın beraati istendi.

13:00

Mahkeme şu kararları açıkladı:

 *Görüntü kayıtlarının TÜBİTAK tarafından netleştirilmesinin olup olmadığı hususunda rapor aldırılmasına, görüntü kayıtlarının CD olarak mahkemeye gönderilmesine, TÜBİTAK tarafından mümkün değilse üniversitelerin ilgili birimlerince görüntülerin netleştirilmesine.

 *Şahbaz’ın tutuksuz yargılanmasına ve duruşma günü mahkemeye getirilmesine gerek görülmemesine,

 *Bir dahaki duruşmanın 27 Haziran saat 11:00'de görülmesine!

12:53

Ara karar açıklanıyor.

12:40

Aradan hemen önce yaşananları özetliyoruz: 

Av. Teoman Özkan, “bir ülkede her şey çökebilir ancak adalet sistemi çöküyorsa burada bir sorun vardır” diyerek başladığı sözlerini, Ethem’in katillerini yargılamayanların aileden özür dilenmesi ve utanılması gerektiğini belirtti. “Görüntülerde neyi görmediniz söyleyin, birlikte bakalım” diyen Özkan, eğer yeni bir bilirkişi seçilecekse mahkemeye gelmesini istediklerini dile getirdi.

Başka bir avukat 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisizlikle sanığı tahliye etmesinin yok hükmünde olduğunu vurgulayarak, bu kararın nasıl alındığının açıklanmasını istedi. Sanığın yeniden tutuklanmasını isteyen avukat, Şahbaz’ı tahliye eden yargıçların yargıç olmadığını/olamayacağını dile getirdi.

Şahbaz’ın avukatı da klasik “terör örgütü propagandası yapılıyor” yakıştırmasından sonra da Şahbaz’a nasıl taş atıldığından, yaralandığından, vücudunun çeşitli yerlerinde ağrılar olduğundan, 15 günlük rapor aldığından bahsetti. Sayfi Ana “orada mıydın?” diyerek tepki gösterdi. 

12:35

Savcı, dosyada belirtilen görüntülerin iyileştirilmesi amacıyla yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasına ve Şahbaz'ın tutuksuzluğunun devam etmesi yönünde görüş  belirtti.

Duruşmaya beş dakika ara verildi.

12:30

Hakim; Görüntülerin net olduğunu ama üçüncü atış anının flu olması nedeniyle karar veremediklerini söylüyor...

Avukat Kazım Bayraktar, Adli Tıp’tan istenecek yeni bir rapora güvenmediklerini, üniversitelerden alınacak bir rapor istediklerini belirtti. Görüntüleri inceleyen bilirkişi raporuna guvenmeyip farklı yerlerden rapor bulmanın hukuksuzluk olduğunu söyledi. Bu kadar yoğun baskının, darbe koşullarının olduğu bir dönemde bütün devlet kurumlarının yanlı davrandığını, Adli Tıbba da, mahkemelere de güvenmediklerini vurguladı.

Şahbaz’ın hapishaneden kaçırılırcasına, organize bir şekilde çıkarıldığını, aslında “firari sanık” olduğunu belirtti. Bir iç savaş yaşandığını ve bu koşullarda polise ‘halka karşı suç işlemesi’ yetkisi verildiğini söyledi.

Doğrudan siyasi iktidar tarafından öldürme politikasının izlendiğini dile getiren Bayraktar, Kürt illerinde yaşanan kirli-dizginsiz savaşın öldürme yetkisiyle donatılmış polis tarafından nasıl yürütüldüğünü örneklerle anlattı. Savaşın da kuralları olduğuna değinen Bayraktar, Cizre’nin yakılıp yıkıldığını, bunu yapan asker ve polislerin yargılanmayacakları güveniyle alabildiğine hoyrat davrandığını örneklerle anlattı.

Asker ve polis işbirliğiyle gerçekleşen akıl almaz cinayetlerde yüzlerce çocuğun katledildiğini dile getirdi. İstanbul’da Dilek Doğan ve Uğur Kurt’un nasıl keyfi ve pervasızca katledildiklerine değinen Bayraktar, mahkemeye dönük olarak bu pervasızlıkta alınan aklama kararlarının belirleyici olduğunu vurguladı. Bayraktar sözlerini “cinayeti teşvik etmeyin” diyerek bitirdi.

Bayraktar’dan sonra sözü avukat Teoman Özkan aldı. 

11:53

Avukat Murat Yılmaz, davanın Aksaray’a hukuksuz bir şekilde taşınmasını, hazırlanan tutanakların nasıl kopyala yapıştır şeklinde hazırlandığını, Şahbaz’ın söyleyeceklerinin bile önden dikte ettirildiğini, tüm olup bitenlerin aslında siyasi bir tutumun ifadesi olduğunu belirtti. Hakimlere “siz itiraz etmeye bile cesaret edemiyorsunuz” diyen Yılmaz, davanın Aksaray’a alınmasına rağmen izlemekteki ısrarlarını sürdüreceklerini vurguladı.

Yılmaz ayrıca eğer gerçekten yeniden yargılanma olacaksa o zaman Şahbaz'ın salona getirilmesi ve olay anının görüntülerinin birlikte izlenmesi gerektiğini, halen "havaya ateş etti" demenin gözgöre göre gerçeği çarpıtmak olduğunu da dile getirdi. 

Ethem'in avukatlarından Kazım Bayraktar konuşuyor.  

11:47

Avukat Murat Yıldız, davanın Aksaray’a hukuksuz şekilde taşındığını belirterek, eleştirdi. “Burada yaşanan hukuksuzluk siyasi bir tutumun yansımasıdır” dedi.

11:40

Duruşma Şahbaz’ın “tanıklarının” ifadelerini çürütmeyle başladı. Avukat Yılmaz, Şahbaz’ın amiri Serkan Güçlü’nün söyledikleriyle ilgili olarak, “gördüklerini değil yapılması gerekenlerin talimatını veriyor” dedi. Çünkü Güçlü, olayın çekilme esnasında olduğunu ve buna göre değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor ifadede!

Şahbaz’ın başka bir arkadaşının ifadesinde ise 'Ben de olsam aynısını yapardım' demesi üzerine Ethem in avukatı böyle bir tanıklık olamayacağı gibi böyle bir ifade de olamaz dedi.

11:35

Sayfi Ana, Mustafa ve İkrar Sarısülük, ÇHD avukatları, Ethem’in Ankara ve İstanbul’dan gelen yoldaşları, dostlarının katıldığı duruşma az önce başladı. Katil Şahbaz’la SEGBİS üzerinden bağlantı kuruldu.

Heyet avukatlara bir tutanaktan bahsetti. Ethem’in avukatlarından Kazım Bayraktar böyle bir tutanaktan haberlerinin olmadığını belirtti. Avukatlara verilen tutanak incelendi. Tutanak, “tanık” olduğu söylenen bazı polislerin ifadelerini içeriyor. Ethem’in avukatlarından Murat Yılmaz söz alarak bu tutanağın niteliğini teşhir etmeye başladı. 

11:15

Dışarda bekleyenlerin hepsi salona alındı.

11:10

Aile duruşma salonuna alındı. Salonun durumuna göre dışardan gelenler de alınacak. Şu anda on beş kişi daha salona girdi. Adliye önündeki bekleyiş de devam ediyor. 

(Kaynak: Alınteri)