Muhammed Ali'nin cenaze programından Erdoğan'ın adı çıkarılmıştı. O törende "Dünya lideri" Erdoğan konuşamazken dünyanın neredeyse bütün ülkelerini temsilen biri konuştu.  Bir iddiaya göre ise Erdoğan'ın törende konuşma yapmamasını özellikle Muhammed Ali'nin ailesi istedi. 

Cenazede konuşan Haham Learner ise dünyayı yöneten siyasetçilere seslendi. Erdoğan'a da seslenen Learner "Erdoğan'a söyleyin Kürtleri öldürmeyiderhal bıraksın" dedi. Haham Learner'in konuşması dakikalarca ayakta alkışlandı.

 Muhammed Ali''yle 60'larda savaş karşıtı mücadele döneminden tanışan ve Ali'nin büyük sevgi beslediği Lerner konuşmasında aynı zamanda ülkesinde siyahlara karşı uygulanan ayrımcılığa, sınıfsal eşitsizliğe ve ABD'nin emperyalist politikalarına tepki gösterdi.

Lerner, Muhammed Ali'nin politik tutumuyla boksla ilgilenmeyen milyonların kendisine saygı duymasını sağladığını ifade etti. Lerner, "Muhammed Ali'yi anmanın yolu bugün Muhammed Ali gibi olmaktır" dedi.

Lerner, İsrail devletine de Batı Şeria'daki işgali sona erdirme ve güçlü bir Filistin devleti için yardımcı olma çağrısı yaptı

"Dünya Lideri" olmaya heveslenen Erdoğan ise burada umduğunu bulamadı. Erken dönmesinin sebebi olarak istediği etkiyi yaratamaması gösterilirken Muhammed Ali'nin tabutuna yakın saf tutarak gösteriş yapmak isteyen Erdoğan cenazede böyle itildi: