Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Dünya ve bölge tarihi, İslam tarihi, genel Türk tarihi, Selçuklu tarihi, Osmanlı tarihi, hatta henüz 92 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen Cumhuriyet tarihi gibi alanların hepsinde de mevcut birikimimizi ileriye taşıyacak çalışmaları süratle hayata geçirmeliyiz. Çünkü tarih, sadece geçmişin hikayesi değildir. Aynı zamanda geleceğimize yön veren bir pusuladır. Buna ihtiyacımız var."

"Yaşadığımız olayları, ülkemizdeki, bölgemizdeki gelişmeleri, tarihin bize tuttuğu ışık doğrultusunda sürekli yeniden yorumlamak, yeniden değerlendirmek mecburiyetindeyiz."

"Şu anda gençliğimiz çok ciddi sıkıntılar yaşıyor ve hele hele son dönemlerde liselere, ortaokullara yönelik yapılan saldırıların altında da bu var."

"Onun için bizim lisedeki yavrularımızı, ortaokuldaki yavrularımızı tarih bilinciyle, çok daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor."

"İhtiyaç var" diyen Erdoğan Gezi Direnişi'ni unuttu!

Antik Çağdan 21. Yüzyıla İstanbul’ etkinliğinde konuşan Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yerine de opera binasının yapılacağını da belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ‘cesur olması’gerektiğini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Devam eden ve hazırlıkları süren yeni projelerle İstanbul'un çok daha ileriye taşınacağını vurgulayan Erdoğan, "Ben Sayın Başkanıma söylüyorum, 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi başaramayız. Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi, bugün burada yine söylüyorum, bir, Taksim'deki Gezi Parkı.

Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardır, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur, bunu orada yapmamız lazım." açıklamasında bulundu."

Erdoğan, tarihi ‘Taksim Maksemi’nin olduğu yer için ise “Meydanın ihtiyacı için cami yapacağız” dedi.

"Sana o kışlayı yaptırmayacağız"

Erdoğan'ın sözleri üzerine sosyal medyada halk "#OKışlayıYaptırmayacağız" diyerek tepki gösterdi.

''Kendi yaşam tarzlarını başkalarına dayatmak istiyorlar''

Erdoğan toplantının ardından , İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Yenikapı'daki iftar programına katıldı. İftarın ardından konuşma yapan Erdoğan, Gezi direnişine katılanları suçlayarak, "Kendi yaşam tarzlarını başkalarına dayatmak istiyorlar" dedi.

"Tüm farklılıkların İstanbul'da ahenk içinde, uyum içinde, huzur içinde birbirlerini tamamlayarak yaşıyor olmaları bu şehrin asıl zenginliğidir, asıl özgünlüğüdür." 

"Bir süredir İstanbul'un bu vasfını tahrip etmek, farklılıkları çatışma unsuru haline dönüştürmek için uğraşılıyor, senaryolar yazılıyor, projeler üretiliyor."

"İşte son olarak Vezneciler'deki olayı gördük, yaşadık. Bu bizi ciddi manada üzen bir olay olmuştur.  Açık konuşuyorum, Gezi olayları bir yönüyle de İstanbul'un bu farklılıkları bir arada yaşatabilme kabiliyetine yapılan bir saldırıydı. Kendi düşüncelerini, ideolojilerini, kendi hayat biçimlerini İstanbul'a ve onunla birlikte tüm ülkeye dayatma hevesi içindeki bir grubun yönlendirmesiyle yaşanan bu olaylar en büyük zararı İstanbul'a verdi."