Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi: "İlimiz Şemdinli-Derecik karayolunda 23 Temmuz 2012 tarihinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından yol kesme eylemi yapılmıştır. Teröristlerin güvenlik güçlerini bölgeye çekerek önceden döşedikleri mayın ve el yapımı patlayıcıları patlatarak zayiat verdirmeyi amaçladıkları tespit edilmiştir. Örgütün planladıkları eylemlerin önüne geçmek için bölgeye yönelik operasyonlar derhal başlatılmıştır.

 
Başlatılan operasyonlarda teröristlerle temas sağlanmış, bugüne kadar çok sayıda bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği değerlendirilmekte olup, arazi tarama faaliyetlerine devam edilmektedir.
 
Operasyonlar esnasında daha önce de açıklandığı üzere; 2 askerimiz şehit olmuş, 14 askerimiz de hafif şekilde yaralanmıştır. Bölgede devam eden operasyonlar süresince sivil vatandaşların zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmektedir.
 
Operasyonlar nedeniyle güvenlik güçlerince boşaltılan veya bu konuda telkin edilen hiçbir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Şemdinli ilçemize giriş ve çıkışlarda herhangi bir tehdit ve güçlük olmayıp sadece operasyon bölgesine giriş çıkışlara güvenlik nedeniyle müsaade edilmemiştir.
 
Olayların başladığı günden itibaren ilçe merkezinde hayat normal seyrinde olup, tüm kamu kurum ve kuruluşları hizmetlerine devam etmektedir. Kamu görevlilerinin vakur, ciddi, sabırlı, teennili tutumu ve halkımızın sağduyulu, temkinli tavrı ile nahoş bir hadiseye fırsat verilmemiştir. Operasyonlar devam etmekte olup, bölgemizde huzur ve sükunun sağlanıp sürdürülmesi için gerekli her türlü tedbir alınmaya devam edilecektir."