Diyarbakır Valiliği’nce geçtiğimiz hafta toplantı ve yürüyüşlerle ilgili ikinci bir emre kadar yasak kararı alınmış, bunun ardından güvenlik güçleri Diyarbakır Barosu’nun geçtiğimiz hafta adliye önünde yapmak istediği Tahir Elçi anmasına izin vermemişti.

İHA’nın aktardığı bilgilere göre; Diyarbakır Barosu yetkilileri, bu hafta Diyarbakır Valiliği’nden aldıkları izinle Tahir Elçi anmasını adliye binası önünde gerçekleştirdi. Açıklamaya baro avukatları ve yurttaşlar katıldı.

(Fotoğraf: @tahirelci)

Tahir Elçi ile ilgili döviz ve pankartların açıldığı basın açıklamasında konuşan Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen, her hafta cuma günü yaptıkları gibi Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anmak, yad etmek, öldürülüşünü protesto etmek, faillerinin bulunmasını talep etmek, soruşturma dosyasının etkili ve hızlı bir şekilde yürütülmemesini protesto etmek amacıyla burada toplandıklarını söyledi.

“273 gün geçti, fail veya failler nerede?”

Tahir Elçi’nin ölümünün üzerinden bugün itibari ile 273 gün geçtiğini hatırlatan Özmen, “273 gün geçmiş olmasına rağmen her defasında ısrarla yineleyerek belirttiğimiz gibi soruşturma dosyası etkili, sonuç alıcı, failleri ortaya çıkarıcı bir şekilde ne yazık ki yürütülmemekte. Onlarca dilekçe verdik, bu dilekçelerimizde 100’e yakın talebimiz var, toplanmasını istediğimiz deliller var, yapılması istediğimiz işlemler var. Ne yazık ki soruşturma dosyası kapsamında bu taleplerin birçoğu yerine getirilmedi.

“Dosyada fiili bir gizlilik bulunuyor”

Yerine getirilen taleplerimizin ise ne şekilde yerine getirildiği ve sonuçlarının ne olduğu yönünde tarafımıza soruşturma savcısınca düzenli bir bilgi verilmemekte. Adeta dosyada fiili bir gizlilik bulunmaktadır. Biz tekrar meslektaşlarımız ile beraber Diyarbakır Barosu olarak Tahir Elçi’nin soruşturma dosyasının etkili bir şekilde yürütülmesi, hızlandırılması ve faillerinin bulunarak derhal yargıya teslim edilmesini talep ediyoruz” dedi.

(Fotoğraf: DHA)

Açıklamaya katılan yurttaşlar 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

Ne olmuştu?

Sur’da katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde avukatların düzenlediği anma polis tarafından valilik kararı gerekçe gösterilerek engellenmişti. Polis, etkinliğin yapılması için ısrar eden avukatlara müdahale edileceğini söylemişti.

Açıklamanın yapılacağı adliye önünü zırhlı araçlarla ablukaya alan polis, Diyarbakır Valiliği’nin il genelindeki açık alanlarda toplantı, gösteri ve yürüyüşleri yasaklayan kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermedi. Diyarbakır Baro Başkanvekili Ahmet Özmen, görüştüğü polislerden, "Valiliğin kararı var. Açık alanlarda açıklama yapılmayacak. Baro binasında açıklamanızı yapın. Yapılırsa suç teşkil eder. Aksi durumda yaptırmayacağız, gereğini yapacağız” yanıtı aldı.

Polisin uygulamasına tepki gösteren Özmen, valilik kararının kamu düzeni ve güvenliği ilgilendirdiğini belirterek, anma etkinliği yaptıklarını, bu nedenle etkinliğin yasak kapsamında olmadığını söyledi. Müzakerelerin sonuç vermemesi üzerine avukatlar açıklama için baronun Adli Yardım Hizmet Binası’na geçerek açıklama yaptı.

(Görsel: @LatuffCartoons

 

Tahir Elçi Oslo'da unutulmadı

Delilleri karartılan Tahir Elçi cinayeti “fail-i meçhul” dosyalara eklendi

Tahir Elçi'nin öldürüldüğü yere 111 gün sonra olay yeri inceleme gitti

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya: Elçi’yi vuran tespit edildi, sadece bunu kabul etmiyorlar