Daily Sabah’tan Ragıp Soylu’nun haberine göre, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Türkiye’yi yalanladı. Pentagon’dan bugün “Türkiye, Irak’taki ABD öncülüğünde operasyonlara devam eden IŞİD Karşıtı Koalisyon’un hava operasyonuna katılmayacak” şeklinde bir açıklama geldi.

Savunma Bakanı Fikri Işık’ın açıklamaları bu yönde değildi. Dün Fikri Işık, TSK’nın koalisyonda yer alacağına dair bir açıklama yapmıştı. Işık, "Musul operasyonuna hava unsurlarımızın katılması yönünde koalisyon güçleriyle mutabakata vardık" demişti.

Daily Sabah’a açıklama yapan CENTCOM’un açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

“Türkiye şu anda Hava Koalisyonu’nda yer almıyor. Ankara ve Bağdat’la bu olasılık hakkında konuştuk ancak bu kararı sadece Irak Hükümeti verebilir. Çünkü koalisyon Irak Hükümeti’nin izniyle hareket edebilir.”

Geçen Cuma’dan bu yana Washington’da olan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, hafta sonu boyunca ABD’de önemli isimleriyle toplantılar yaptı. Akar, ABD’li mevkidaşı General Joseph Dunford’la görüştü. Akar, Türkiye’nin Musul’daki mezhep çatışmaları hakkındaki endişelerini Dunford’a iletti. Akar, Türkiye’nin Irak’taki hava operasyonuna katılması talebini gündeme getirdi.

Türkiye, Başika’da Türkiye askerleri tarafından eğitilen kuvvetlerle, direkt veya dolaylı olarak IŞİD karşıtı operasyonlara katılacak. Türkiye’nin Başika’daki askerleri geri çekmemesi, Türkiye ve Irak Hükümeti arasındaki gerilimin büyümesine sebep olmuştu.

Türkiye tarafından eğitilen askerler eski adıyla Haşdi Vatani, yeni adıyla Ninova Muhafızları olarak anılıyorlar.