Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 15 Temmuz askeri darbe girişimi ardından başlatılan Gülen Cemaati'ne yönelik soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırılan kamu personelleriyle ilgili yaptığı açıklamada 2 bin kişinin göreve iade edileceğini duyurdu.

'Karatay'ı takip ediyorum'

Akdağ, geçtiğimiz günlerde kamuoyu gündemine gelen Canan Karatay'la ilgili söylediklerinin hatırlatılması üzerine, 'Bilim insanlarının sürekli gündemde kalmak için açıklamalarda bulunmalarını doğru bulmuyorum. Bahsettiğiniz kişinin (Canan Karatay) açıklamalarını takip ediyorum. Benim ticaret için herhengi bir internet sitem yok deyişini kabul ediyorum ama takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bilim insanları vatandaşları doğru bilgilendirmeliler. İnternet ortamında her derde deva ilaç satılıyor, bu mümkün değil' dedi.

Hastaların fotoğraflarını paylaşan hemşire hakkında da konuşan Akdağ 'Bu hususta yıllar önce bir genelge yayınladık ve takipçisi oldum. Kim hasta hakkını gasp ederse en ağır ceza ile cezalandırılacaktır. Son gündelerde gündemde olan hemşire hakkında soruşturma açıldı. Kendisi de en ağır şekilde cezalandırılacaklar' diye belirtti.

'Başkanlık konusunda bir hatta girdik, geri dönüş yok'

Başkanlık gündemi ile ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'destek' açıklamasını değerlendiren Akdağ 'Sayın Bahçeli başından beri bir mesuliyet duygusuyla hareket etti. Başbakanımız da durumu 'Bahçeli'nin sözünün üstüne söz söylenmez' şeklinde yorumladı. Türkiye başkanlık konusunda belli bir hatta girmiş durumda, dönüş yok. Muhalefet vatandaşa gitmekten çekiniyorsa millete inanmıyor demektir. Başkanlık oylamasının en kısa zamanda halkın önüne gitmesi gerekiyor' dedi.

(Fotoğraf: AA)