ABD, 45. başkanını seçmek için sandık başına gitti. 2016 Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi aday Donald Trump, favori Demokrat Parti adayı Hillary Clinton karşısında seçimi önde bitirdi.

Pensilvanya eyaletindeki 20 delegeyi de kazanan Trump 274 delegeye ulaşarak ABD Başkanı oldu.

 

Seçim çalışmaları zamanında sert çıkışlarıyla dikkat çeken Trump, seçim sonucundan sonraki konuşmasındaki sakinliği ve konuşmasıyla dikkat çekti.

 

Trump'ın konuşmasında öne çıkan noktalar;

"Bütün cumhuriyetçiler, demokratlar ve bağımsızlara sesleniyorum bu artık hepimizin bir araya gelmesinin zamanı. Ülkemizdeki tüm vatandaşlara şunun sözünü veriyorum: Bütün Amerikalıların başkanı olacağım bu benim için çok önemli. Beni desteklemeyenlere de ulaşmak istiyorum ki birlikte çalışabilelim."

 

"Bizim çok iyi bir ekonomik planımız var. Büyümeyi iki katına çıkartacağız. Bizi dünyanın en büyük ekonomisi haline getireceğiz. Ayrıca bizimle iyi geçinmek isteyen bütün ülkelerle iyi geçineceğiz. Çok çok iyi ilişkilerimiz olmasını bekliyoruz. Bizim ülkemizin kaderini iyileştirmemiz gerekiyor. Hiçbir hayal zor değildir, hiçbir hayal çok uzakta değildir. Bizim artık ülkemizin kaderini iyileştirmemiz gerekiyor. Cesurca hayal kurmak gerekiyor ve biz bunu yapacağız."

 

"Tüm dünyaya şunu söylemek istiyorum Amerika'nın çıkarları her zaman önceliğimiz olsa da herkese karşı çok adil davranacağız, her insan ve her devlete karşı. Biz düşmanlık aramayacağız onun yerine ortak zemin arayacağız, düşmanlık değil dostluk arayacağız."

 

Türkiye Dışişleri: ABD - Türkiye ilişkileri kişilerden bağımsızdır

Trump'ın öne geçmesi doları rekor seviyelere taşıdı