Bozcaadalılar dün akşam saat 20.00 itibariyle “#bozcaadabizim” etiketiyle Twitter’dan seslerini duyurdu. Bakanlık ilk önce Sulubahçe Koyu için ihale tarihini 22 Kasım olarak duyururken ardından Habbele Koyu için 21 Kasım tarihini belirlemişti.

İhale ilanına göre iki koyda, bir adet altı metrekarelik büfe, birer adet erkek/kadın duş, tuvalet, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong alanı yer alması palnlanmıştı.

İhale ilanlarını basından öğrenen Bozcaadalılar ise harekete geçerek, dün itibariyle change.org üzerinden ‘Bozcaada Koyları Satılık Değil! Çünkü #bozcaadabizim’ başlığıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyanın üzerinden 24 saat geçmeden imza sayısı 13 bini buldu.

İmza kampanyasının duyurusunda şöyle dendi: ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bozcaada’nın geleceğini etkileyecek bu kadar önemli kararları almadan önce ada halkının ve ada severlerin fikir ve endişelerini göz ardı etmemesi gerektiğine inanıyoruz. Ege’deki iki adamızdan biri olan Bozcaada için yapılan bu ihalelerin iptal edilmesini talep ediyoruz.’

Adalılar dün akşam saat 20.00’de sosyal medya üzerinden ‘#bozcaadabizim’ etiketiyle bir kampanya düzenledi.

Kampanyayla ilgili şöyle dendi: ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bozcaada’nın Sulubahçe ve Habbele Koyları ihaleye açılıyor. Mirasımızı geleceğe bırakmak için doğasıyla, deniziyle, koylarıyla temiz bir adada yaşamak ve yaşatmak için Bozcaada’mıza sahip çıkıyoruz. 16 Kasım Çarşamba günü saat 20.00’de başta Twitter olmak üzere tüm sosyal medya mecralarında #bozcaadabizim etiketi ile sesimize ses, gücümüze güç katmanızı istiyoruz. Niye mi istiyoruz?’

Bu gün ise gelen tepkilerin üzerine Çevre ve Şehircilik bakanlığı geri adım atmak zorunda kaldı.

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz,koy ihalelerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığ tarafından iptal edildiğini açıkladı.