Adana’nın Aladağ ilçesinde çıkan yurt yangınında 12 öğrencinin yaşamını yitirmesi üzerine, Tarsus’ta da Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Yarenlik alanında basın açıklaması gerçekleştirildi. Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel tarafından okunan açıklamada şunları söyledi:

‘Öğrencilerin eğitim ve barınma hakkı ile ilgili olarak yapması gerekenleri yapmayanlar, barınma sorunu yaşayan öğrencileri çeşitli dini vakıf ve cemaatlerin inisiyatifine mahkûm etmiş, gerekli denetimleri yapmayarak böylesine acı bir facianın yaşanmasına neden olmuşlardır. Okulları kapandığı için ilçeye gelmek zorunda kalan ve devlete ait yurt olmadığı için dini cemaatlerin yurtlarına yerleşmek zorunda bırakılan öğrencilerin hayatını kaybetmesine neden olanlar ve yurt yangınında ihmali bulunanlar en kısa sürede ortaya çıkarılmalı ve hesap vermelidir.

Bu üzücü olay ile bir kez daha görülmüştür ki, hükümetin yurt açığını gidermek, kamusal, parasız ve nitelikli barınma hakkı için politikalar üretmek yerine, cemaat ve özel yurtları teşvik etmesi yaşananların ardındaki siyasi tercihi ve dolayısıyla siyasilerin sorumluluğunu ortaya koymaktadır.

Bugüne kadar kamusal, parasız ve nitelikli yurtlar açmak yerine çocukları cemaat yurtlarına mahkum edenlerin ve yurtlarda gerekli denetimleri yapmayarak suç işleyenlerin, bu vahşette ihmali bulunan herkesin hesap vermesini istiyoruz.’

Yücel, açıklamasında gözaltına alınan Eğitim-Sen Adana Şube yöneticileri ve Halkevi üyelerine de yer verdi. Açıklama, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Tarikat yurtları kapatılsın”, “Katillerden hesap sorulacak”, “AKP elini çocuklardan çek”, “Kader değil cinayet, sorumlusu hükümet” sloganları ile sonlandırıldı.

Aladağ’da öğrenci yurdunda yaşanan yangın faciası Eskişehir’de protesto edildi

Eskişehir'de öğrenciler, Adana'da kız yurdunda ölen çocuklar için eylem gerçekleştirdi

İzmir’de Aladağ’'da yaşanan yurt yangını protesto edildi

Ankara Kadın Platformu Aladağdaki yurt yangınını protesto etti

Ankara’da, MEB önünde yurt olayını protesto etmek isteyenlere polis saldırdı

1 Aralık’ta İstanbul’da Aladağ’daki Yurt yangını İl Milli Eğitim Müdürlüğünde protesto edilecek