Washington Post gazetesi, Suriye muhalefetinden temsilcilerin kendileri ile işbirliği yapmaya ikna etmek için Donald Trump'ı ziyaret ettiklerini yazdı.

Washington Post'un haberine göre, Suriyeli muhalifler geçen hafta Washington'a gitti. Suriyeli muhalif gruplar tarafından kurulan 'geçici hükümetin başbakanı' Cevad Ebu Hatib’in Washington Post'a, "Trump’a mesajımız şu: Bahsettiği ama tanımadığı muhalefet Suriye halkıdır. Trump'ın bizi daha iyi tanımayı denemesi gerekiyor" diye konuştu.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Genel Sekreteri Abdul İlah Fahad da gazeteye yaptığı açıklamada, Suriye muhalefetinin Trump'ın Rusya'yla işbirliği yapma planını desteklediklerini aktardı.  Fahad aynı zamanda Rusya ile çalışmanın İran'ı güçlendirmekle sonuçlanmaması gerektiği yönünde çağrı yaptı.

Fahad açıklamasında "Trump'ın Rusya'yla çalışması iyi. Zira Rusya ve ABD'nin Ortadoğu'daki sorunların nasıl çözümlenebileceğine yönelik bir tür anlayışa sahip olması gerek. Ama (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad buna dahil olmamalı. Trump Esad'la ortaklık yaparsa bu doğrudan İran'ı güçlendirir." İfadelerini kullandı. Fahad, Suriye muhalefetinin bir süredir Rus yetkililerle iletişim içerisinde olduğunu söyledi. Washington Post'a konuşan Suriyeli muhalifler ocakta görevden ayrılacak olan ABD Başkanı Barack Obama ve yönetiminin kendilerine pek çok söz verdiğini fakat bunları yerine getirmediğini de kaydetti.

(Fotoğraf: Washington Post)