Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kayseri'deki saldırıya ilişkin, "56 yaralımızın büyük bir kısmı hafif yaralılar. Onlar hastanede takip ediliyor. Bir taraftan istirahat etmeleri lazım, büyük bir şok geçirdiler. Oradaki ruhsal etkilenme de ciddi oluyor bu tip hadiselerden sonra. İfade ettiğim gibi, 4'ü ciddiyetini korurken, yoğun bakımlardaki arkadaşlarımız, kardeşlerimiz 12 kişi. Onun dışındakilerin durumları çok daha iyi." dedi.

Patlama sonrası 3 bakan açıklamalarda bulundu

AA’nın aktardığı bilgilere göre; Sağlık Bakanı Akdağ, Erciyes Üniversitesi yakınlarında bombalı araçla gerçekleştirilen saldırı sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile geldiği valilikte oluşturulan kriz merkezinde açıklamalarda bulundu.

56 kişi yaralının 12’si yoğun bakımda

Saldırı sonrasında Milli Savunma Bakanı Işık, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AKP’li ve MHP'li milletvekilleri ve CHP'den bir milletvekili ile hastanedeki yaralıları ziyaret ettiklerini aktaran Akdağ, "56 yaralımız var. 12 kardeşimiz, gazimiz yoğun bakımda. Tabii yoğun bakımdan çıkıp ameliyata giren, ameliyattan tekrar yoğun bakıma gelen kardeşlerimiz var. Onlardan 4'ü şu anda hayati tehlikeleri itibarıyla ciddiyetini koruyor." ifadelerini kullandı.

"Hastanemizde yoğun bakımın önünde bir hanımefendiyle karşılaştık. Hastaların yakınlarıyla görüştüğümüz için ben hasta yakını olmadığını fark ettim. Ellerini açmış dua ediyordu, gözleri yaşlıydı. 'Hanımefendi siz kimsiniz. Hastanız mı var?' diye sordum. O yaşlı gözleriyle şunu söyledi, 'Burada benim bir hemşire arkadaşım var. Yaralı gazilerimizden birinin durumunun ağır olduğunu işittim. Ona dua etmeye geldim.' Bu bizi de çok duygulandırdı. Bu millet bu ruha sahip oldukça, Allah'ın izniyle, kim olursa olsun, nereden gelirse gelsin milletimizin birliğini zedeleyebilecek, milletimizi bu terör belasına, bu eşkıyalığa karşı birlikte olmaktan, omuz omuza olmaktan alıkoyacak hiçbir güç yok. Aslında bu ruh, biliyorum ki bugün Kayseri'deki vatandaşlarımızın, Türkiye'deki 79 milyon vatandaşımızın ruhudur ve onları temsil ediyor."

Bütün yaralılara Allah'tan şifa dileyen Akdağ, "56 yaralımızın büyük bir kısmı hafif yaralılar. Onlar hastanede takip ediliyor. Bir taraftan istirahat etmeleri lazım, büyük bir şok geçirdiler. Oradaki ruhsal etkilenme de ciddi oluyor bu tip hadiselerden sonra. İfade ettiğim gibi, 4'ü ciddiyetini korurken, yoğun bakımlardaki arkadaşlarımız, kardeşlerimiz 12 kişi. Onun dışındakilerin durumları çok daha iyi." diye konuştu.

(Fotoğraf: AA)

 

Soylu: Kayseri saldırısıyla ilişkili 7 kişi gözaltına alındı, saldırganın kimliği belli oldu

Kayseri'deki saldırıyla birlikte 2015'ten bu yana 551 asker yaşamını yitirdi

Kayseri HDP il binasına 'intikam' sloganları eşliğinde saldırı