DHA'nın haberine göre; Ankara'da Gezi Direnişi sırasında 1 Haziran 2013'te Kızılay Meydanı'nda polis memuru Ahmet Şahbaz'ın vurarak öldürdüğü Ethem Sarısülük'ün davasında karar duruşması bugün Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Geçtiğimiz ay görülen duruşmada savcı Ahmet Şahbaz hakkında 10 ay hapis cezası istemişti.

Bugün görülen karar duruşmasında mahkeme Şahbaz’a ‘meşru müdafaada kastı aşarak ölüme neden olma‘ suçundan önce iki yıl hapis cezası verdi. Ancak 1/6 oranında indirim yapan mahkeme, cezayı önce bir yıl sekiz aya, sonra da  iyi hal indirimiyle bir yıl dört ay 20 gün hapis cezasına düşürdü. Şahbaz’a verilen ceza daha sonra 10 bin 100 tl adli para cezasına çevirdi.

Artık kimse adaletin olduğunu söylemesin

Sarısülük ailesinin avukatı Murat Yılmaz ise karar ile ilgili şu ifadeleri kullandı:“İfade özgürlüğü ve demokrasi var diyenler bu kararı görsünler. Bu karar nedir? Bu ülkede bir insanı öldürdü, silahlı kolluk kuvveti. Verilen ceza ise 10 bin 100 adli para cezası. Bu kararı okurken insan utanır. Bir trafik cezasında bir insanın ölümüne neden olduğunda hapis cezası veriliyor. Para cezasına çevrilmiyor. Kasten bir insan öldürüldü. Ama bu ülkede her zaman olduğu kolluk kuvvetleri önce kollandı, sonra Ak Saray’da aklandılar. Bizim mücadelemiz devam edecek. Bu dosya Ankara’dan neden buraya alındı. Ankara’dan buraya alınmasının nedeni 10 bin 100 TL para cezası. Bugün katil Ahmet Şahbaz, Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ödüllendirildi. Artık hiç kimse, bu ülkede hukukun olduğu, adaletin olduğunu herkesin mahkemelere güvenebileceğini söylemesin.” 

İkrar Sarısülük, Twitter’da karara tepki gösterdi.

İkrar Sarısülük; “Kardeşim Ethem’in canı 10 bin tl… Türkiye adaleti öldüren Polisine para cezası verdi… Adaletiniz batsın… Bu ülkede adalet, demokrasi var diyenler görsünler 26 yaşında kardeşimi öldüren katil polise 10 bin tl para cezası verdiler” dedi.

Ethem Sarısülük'ün katili Ahmet Şahbaz'a 10 ay hapis cezası istemi