Gazeteciler, sabah saatlerinde düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında kısa süre öncesine kadar Diken’in editörlüğünü yapan Tunca Öğreten’in yanısıra Dihaber, ETHA, BirGün ve Yolculuk gazetesinden de isimler de bulunuyor.

Saban herhangi bir kaynak göstermediği haberinde, dokuz isme yönelik gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldığını, beş kişinin gözaltına alındığını, üç şüphelinin de yurt dışında olduğunu yazdı.

Buna göre gözaltına listesindeki isimler şöyle: Fatih Yağmur, Deniz Yücel, Hünkar Alican Duman, Ömer Çelik, Metin Yoksu, Tunca İlker Öğreten, Eray Sargın ve Mahir Kanaat.

Haberde gözaltına alınan gazetecilerin RedHack’in sosyal medyada propagandasını yapmak ve ‘algı yönetimi’nde bulunmak suretiyle ‘terör örgütü üyeliği’ ve ‘kişisel verilerin kaydedilmesi ve yayılmasıyla suçlandığı belirtildi.

Habere göre “Şüphelilerin adreslerinde çeşitli terör örgütlerine yönelik çok sayıda döküman ele geçirildiği kaydedildi.”

‘Mesajlaşma grubu dışında bağım yok’

Gözaltı listesinde bulunan ve yurt dışında olduğu tespit edilen gazeteci Fatih Yağmur, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Redhack’in gazetecileri eklediği bir mesajlaşma grubunda yer almak dışında bir bağı olmadığını söyledi.

Yağmur şöyle devam etti: “Gruba eklendikten kısa bir süre sonra da grubu sildim ve gruptan ayrıldım. Redhack ile bir bağım yoktur… Gözaltına alınanların da yok…”

RedHack, Albayrak’ın maillerini sızdırmıştı

Hacker grubu RedHack, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın kişisel gmail, yahoo ve iCloud hesaplarını ele geçirdiğini duyurmuş, ardından bu maillerin tamamını yayınlamıştı.

Diken’in söz konusu hack eylemine ilişkin haberine de bildirimde bulunmaksızın erişim engeli getirilmişti.

(kaynak:diken)