Sputnik'ten alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ile düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye'de el Bab kentinin kuşatıldığını belirterek Türkiye'nin bu yoldan dönmesinin söz konusu olmadığını belirtti. Erdoğan, koalisyon güçlerinin ise verdiği sözleri yerine getirmediklerini söyledi.

Erdoğan, basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

"Batı başkentlerinin şık kaldırımlarının altında Afrikalı kardeşlerimizin kanı ve gözyaşı vardır. Yakın tarihte elmas ve altın için insan kanı dökenler, bizlere insanlık dersi vermeye çalışıyorlar. Koalisyon güçleri Suriye konusunda verdikleri sözleri tutmuyorlar. Bizim El Bab konusunda çıktığımız yoldan dönmemiz mümkün değil.  El Bab'da DAEŞ kuşatılmış durumda. Şehitlerimiz var ama geri dönmeyeceğiz. Astana görüşmelerine terör örgütleri davet edilecek olursa biz buna sıcak bakmayız. Liderler seviyesinde kim katılacak, bu önemli. Dışişleri bakanları seviyesinde olmalı."

Gine ile ticaret hacmimizi yükseltmeyi hedefliyoruz

Gine, yer altı zenginlikleri ile önemli bir potansiyele sahiptir. Gine ile ticaret hacmimizi ilk aşamada 250 milyon dolar seviyesine yükseltmeyi hedefliyoruz. THY'nin Konakri'ye ilk uçuşunun 30 Ocak 2017'de olacağını sizlere bu akşam müjdelemiş olayım.

Gine Cumhurbaşkanı Conde ise şunları söyledi:

Türkiye ile vizeleri kaldıracağız, işbirliğini güçlendireceğiz. Afrika'daki FETÖ okullarının kapatılması için mücadele edeceğiz."

(Fotoğraf: Twitter/@tcbestepe)