Süleyman Çelebi, gündemdeki Anayasa değişikliği tartışmalarına ilişkin, "Bugün tartıştığımız aslında Anayasa değişikliği konusu değil. Bu bir rejim değişikliği konusu. Bugün, "Cumhurbaşkanı'na çay vermeyeceğim" diyen bir çaycı tutuklanıyorsa bu ülkede, siz bu Anayasa değişikliğinin sonuçlarını sokakta tartışmaya çalışacaksınız. Buna imkan var mı? Keşke mecliste bu tartışma yürütülürken, tüm demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi kurumlarının sokakta bu görüşlerini ifade etme imkanı olsa. Fakat böyle bir imkan yok." ifadelerini kullanarak, referandum ortamının anti-demokratik koşullarını belirtti. 

"Mecliste özgür iradeyle oy kullanılabilinse, bu teklif %70 ile reddedilir." diyen Çelebi, milletvekillerinin de kendi kararlarını vermesinin engellendiğini ifade etti. 

"Talep etme mekanizması ortadan kalkıyor"

 Ali Çerkezoğlu, "Ülkenin her yanında tedirginlik hakim. Bu durum ülkedeki demokratik katılım mekanizmasını engelliyor. Yönetimin bu kadar tekleştirilmesi durumunda, bu mekanizmanın sıfırlanması sonucu olur. Yani kimse sürece katılamaz, sendikaların ve siyasi partilerin etkisi kalmaz. Bakanlar, milletvekilleri mana yitirir. Toplumun "müdahale kanallarını" ortadan kaldırıyorsanız bunu açıklıkla söylemek lazım." dedi.

Başkanlık sistemi karşısında "Bu ülkenin yurttaşları olarak birçok şey yapmamız lazım." diyen Çerkezoğlu, "Türk Tabipler Birliği olarak bizim gündemlerimiz, kendi gündemlerimiz dışında, üyelerimizin barış talep etmelerinden dolayı atılmaları gündemimiz var. Bize dayatılan bir başkanlık sistemi var. Emek örgütleri, muhalefet örgütleri olarak talep etme mekanizmalarımız ortadan kalkıyor." ifadelerini kullandı. 

Programı izlemek için tıklayın:

I. Kısım

II: Kısım

(Fotoğraf: Sputnik)

Anayasa komisyonunda, Türk olma şartı kaldırıldı, partili cumhurbaşkanlığı kabul edildi

CHP'li Atıcı: Acele etmenizin nedeni MHP ve AKP içindeki 'hayır' sayısının artacak olmasıdır

 

CHP sokağa çıkıyor: İstanbul’da seferberlik başlatıyoruz