Halk Tv'de Lale Özan Arslan'ın sorularını yanıtlayan CHP Medya Komisyonu Üyesi Barış Yarkadaş, gazetecilere yönelik hak ihlallerinin katlamalı bir şekilde arttığını söyledi. Gazetecilerin gözaltına alınması ve tutuklanmasının halkın haber alma hakkının engellenmesi anlamına geldiğini belirten Yarkadaş şöyle konuştu:

"İstanbul ve Diyarbakır'da bir hafta önce altı gazeteci gözaltına alındı. Tunca Öğreten, Ömer Çelik, Metin Yoksu, Eray Salgın, Mahir Kanaat ve Derya Okutan adlı gazeteciler yedi gündür hücrede tutuluyor. Ve bu gazeteciler, insan kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan kişilerle aynı hücreyi paylaşıyor. Avukatlarının itirazları ise dikkate bile alınmıyor."

Avukatlar bilgi alamıyor

Gözaltındaki gazetecilerden ilk 24 saat haber alınamadığını belirten Yarkadaş, "Aileleri bize ulaşınca emniyetten nerede tutulduklarını öğrendik ve avukatlarına bilgi verdik" dedi.

Gazetecilerin "Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın maillerini RedHack adlı oluşumla birlikte yasadışı bir şekilde paylaştırmak" suçlamasıyla gözaltına alındığını belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bu suçlama dün değişmiş. Gözaltındaki gazetecilerin terör örgütüne ilişkin bir soruşturma kapsamına sokulduğu söylenmiş kendilerine. Avukatlar beş gün sonra müvekkilleriyle görüşme imkanı bulunca bu bilgiyi edinmişler. RedHack terör örgütü kapsamında olmadığı için gazeteciler terör suçu kapsamına sokuluyor."

Gazeteciler hakkında gözaltı kararı verdirten savcının "yıllık izninden kalan süreyi tamamlamak için tatile çıktığı"nı öğrendiklerini de aktaran Yarkadaş, "Bunun adı keyfiyettir" dedi.

Keyfi gözaltı

Altı gazetecinin bir haftadır gözaltında tutulduğunu ve sorgularının tamamlandığını belirten Yarkadaş, "Savcı izinde olduğu için ifadeleri alınamıyor. OHAL ve KHK'ların verdiği olanaklar da sonuna kadar kullanılarak, 30 günlük gözaltı süresi dolduruluyor. AKP her şey gibi yargıyı da çürüttü. Yurttaşının temel haklarına saygı duymayan ve bunu bir gelenek haline getiren bir anlayışla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin bir an önce savcılığa çıkarılması için HSYK'yı girişimde bulunmaya çağıran Yarkadaş, "Bu kadar keyfiyeti ve zulmü içinize nasıl sindiriyorsunuz?" diye sordu.

Gazetecileri “unuttular"

Yargıdaki keyfiyetin kurumun tüm alanlarına sirayet ettiğini belirten Yarkadaş, "Önceki gün bunun bir örneği de Aslı Erdoğan - Necmiye Alpay Davası'nda yaşandı" dedi. Yarkadaş, aynı davada yargılanan Zana Kaya ile İnan Kızılkaya'nın duruşmaya keyfi bir biçimde getirilmediğini söyledi. 

(Fotoğraf: Cumhuriyet) 

 

Tunca Öğreten, Mahir Kanat ve Eray Sargın'ın gözaltı süreleri 30 güne uzatıldı