Özgür Suriye Ordusu'nun Güney Cephesi (Suriye'nin güneyinde, cihatçılların egemen olduğu Dera Cephesi) ateşkes anlaşmasını kabul etmediğini açıkladı.

Özgür Suriye Ordusu'nun Güney Cephesi Sözcüsü Binbaşı İssam El Rees bir açıklama yaparak, Rusya ile Türkiye'nin aracılık ettiği ateşkes anlaşmasını kabul etmediklerini söyledi. Ateşkes anlaşması için müzakerelere davet edilmediklerini de söyleyen İssam, anlaşmaya uymayacaklarını bildirdi.

Bilindiği gibi, Rusya-İran-Türkiye, Suriye ile ilgili bir mutabakat metnine imza atmış, ardından da ateşkes anlaşması gündeme gelmişti. BM'nin terör örgütleri listesinde olan IŞİD, El Nusra ve onlarla işbirliği içinde olan örgütlerin dışında bırakıldığı ateşkes anlaşması birçok cihatçı örgütü kapsıyordu. Cihatçı grupların ateşkes anlaşmasına nasıl tepki göstereceği merak ediliyordu.

Ateşkes anlaşmasının ardından, IŞİD ve El Nusra'dan sonra Suriye'de üçüncü güçlü örgüt olan Ahrar-uş Şam içinde tartışma başlamış, Ahrar-uş Şam bölünerek bir kanadı El Nusra’nın kurulmasına öncülük ettiği, içinde birçok cihatçı örgütün yer aldığı Şam’ın Fethi Cephesi’ne katılmıştı.

ÖSO’nun Güney Cephesi Sözcüsü Binbaşı İssam El Rees’in açıklaması Özgür Suriye Ordusu içinde de benzer bir tartışma olduğunu ortaya koyuyor.

Suriye’de gerçekleşen ateşkes anlaşmaları her seferinde cihatçı örgütler arasındaki tartışmaları da alevlendirmişti. Bu nedenle ateşkes anlaşmaları uzun ömürlü olmamıştı. Anlaşmanın daha dumanı tüterken, Ahrar-uş Şam içinde gerçekleşen bölünme ve ÖSO’nun Güney Cephesi Sözcüsü’nün açıklamaları, son ateşkes anlaşmasının da ömrünün ne kadar süreceği konusunda şüphelerin oluşmasına yol açıyor.