Çağlayan Adliyesi önündeki eyleme HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, HDP MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu, HDK İl sözcüsü Şamil Altan, EHP İstanbul İl başkanı Özge Akman, EMEP İl Başkanı Güven Gerçek, Kaldıraç Dergisi adına Hakan Bilmen, SYKP üyesi İlhan Turan Yıldırım, SODAP adına Saniye Evren katıldılar. Eylemde ‘HDP susmaz, susturulamaz’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı, ‘Siyasi soykırımlar bizi yıldıramaz’ yazılı pankart açıldı.

‘Haksızlığa, hukuksuzluğa karşı mücadele etmeliyiz’

Çağlayan Adliyesinde önünde gerçekleştirilen eylemde konuşan Yılmaz Yücel HDP’lilerin gözaltına alınmalarıyla ilgili açıklamasında, OHAL'in bahane edilerek HDP üye ve yöneticilerinin gözaltlarının uzatıldığını belirtti. Gözaltına alınan HDP'lilerden bir kısmının Büyükçekmece Adliyesi'nde bulunduğunu ifade eden Yücel, burada bulunma nedenlerinin haksız hukuksuzluğa karşı mücadele etmek olduğunu vurguladı. Yücel, Büyükçekmece Adliyesi önünde bulunan ailelerin, adliye önünde beklemelerine polisin izin vermediğini kaydetti.

‘Başkanlık uğruna sürdüren bu savaşı biz sürdürmesine izin vermeyeceğiz’

EHP İstanbul İl Başkanı Özge Akman da ülkede OHAL'in muhaliflere karşı ilan edildiğini ifade etti. İktidarın bugün linç, saldırı, kin ve nefretle ayakta kaldığını dikkat çeken Akman, kendilerinin barış ve kardeşlik için mücadele ettiğini söyledi. Akman, "Başkanlık uğruna sürdüren bu savaşı biz sürdürmesine izin vermeyeceğiz. Asla hukuksuzluğa geçit vermeyeceğiz, bu kanun hükmünde kararnamelerin bir hükmü yoktur" dedi.

‘Gözaltların derhal serbest bırakılmalı’

EMEP İl Başkanı Güven Gerçek ise gözaltına alınan HDP'lilerle birlikte mücadele ettiklerini kaydetti. HDP'nin seçimlerde 6 milyon oy aldığını hatırlatan Gerçek, AKP'nin toplumu teslim almaya çalıştığını ifade etti. Gerçek, iktidarın yönetememe krizi yaşayarak ülkeyi OHAL'le yönetmeye çalıştığını ifade eden Güven, AKP'nin savaş politikalarına ortak mücadele çağrısı yaparak, gözaltların derhal serbest bırakılmasını istedi.

‘Tek bir HDP'li kalana kadar demokrasi ve eşitlik için mücadele edeceğiz’

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, adliye önünde olmalarının nedenini AKP diktatörlüğüne 'biz buradayız       ve yok edilemeyeceğiz' mesajı verildiğini ifade etti. 7 Haziran seçimlerinden önce HDP'lilerin 'seni başkan    yaptırmayacağız' söyleminin bugün de geçerli olduğunun altını çizen Otlu, tek bir HDP'li kalana kadar    demokrasi ve eşitlik için mücadele edeceklerini kaydetti. Otlu, "Reina'da, Ankara'da, Suruç'ta katliam    yapan zihniyetle bu zihniyet aynıdır. Demokratik siyaset alanını yasaklayanlara 'buradayız' diyoruz.     failleri bulunana kadar buradayız. Direne direne kazanacağız" diye konuştu.

‘Baskılarla, sindirmelerle, operasyonlarla bizi yıldıramayacaksınız’

Kaldıraç Dergisi adına konuşan Hakan Bilmen, HDP'ye yönelik bu operasyonların boyun eğdirme operasyonları olduğunu belirtti. Bu yıldırma politikalarının karşısında direniş yaratıldığını söyleyen Bilmen, "Baskılarla, sindirmelerle, operasyonlarla bizi yıldıramayacaksınız" dedi.

‘Barış ve demokrasi isteyenler kazanacak’

SYKP üyesi İlhan Turan Yıldırım da yaşanılan sürecin demokrasi isteyenlere yönelik bir saldırı olduğunu vurguladı. HDP'ye yönelik saldırının sadece HDP'ye yönelik olmadığını, toplumun tümüne yönelik bir saldırı olduğunu ifade eden Yıldırım, "Barış ve demokrasi isteyenler kazanacak" diye konuştu.

‘Bizler faşizmin karşısında mücadele etmekten geri durmayacağız’

SODAP adına konuşan Saniye Evren ise HDP'nin hedef alınmasının tesadüf olmadığını, ülkenin katliamlar ülkesine döndüğünü söyledi. Yoğun saldırıların olduğunu bugünlerde mücadele etmenin bir zorunluluk olduğunu ifade eden Evren, "Bizler faşizmin karşısında mücadele etmekten geri durmayacağız. HDP'yi teslim alamayacaklar" diye belirtti.

‘Sizin bu şiddet politikalarına asla boyun eğmeyeceğiz’

Son sözü alan Meclis Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, gözaltındaki HDP'lilerin 24 gündür tecrit altında olduğunu hatırlattı. Darbe ile mücadele adı altında OHAL'le ülkeyi yönetenlerin yanlış yaptığını söyleyen Buldan, "Darbelerle mücadele KHK'lerle olmaz, daha çok demokrasi ve barışla olur. Başkanlık için HDP'yi, muhalif kesimleri tasfiye etmeye çalışıyorlar. Bizler cezaevine konulmakla, öldürülmekle bitmeyeceğiz. Önümüze çıkacak olan ilk sandıkta onları tarihin çöplüğüne gömeceğiz. Bugün Türkiye açık bir cezaevi haline döndü, siyaset yapan herkes tutuklanıyor. Sizin bu şiddet politikalarına asla boyun eğmeyeceğiz. Cezaevlerinde tutuklanan tüm arkadaşlarımızı bir an önce serbest kalmasını istiyoruz" diye konuştu.