Cumhuriyet'ten alınan bilgilere göre Güvenlik riskleri ve ekonomideki bozulmalara bağlı olarak gelişmekte olan ülke birimlerinden "negatif ayrışan" lira, küresel kâr satışlarında elde ettiği kazancı koruyamayınca, dolar 3.6401 ve avro 3.8107 ile yeni tarihi zirveye tırmandı..

Küresel kâr satışları nedeniyle günün ilk işlemlerinde 3.56’nın altını da test eden dolar, daha sonra hızlı bir tempoyla yükselerek 3.6401 liraya kadar çıktıktan sonra, 3.63 - 3.64 lira aralığında hareket etmeye başladı.

Dolardaki bu hızlı tırmanış nedeniyle liranın yarım günlük kaybı yüzde 1.0'i geçerken, diğer gelişmekte olan ülke para birimleri yüzde 0.5 dolayında kazançlı durumlarını korudular.

Doların yanında avro da hızla tırmanarak 3.8107 liraya kadar çıkıp yeni tarihi zirveyi test ettikten sonra, 3.80 - 3.81 lira aralığına çekildi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, dolardaki tarihi zirve ile ilgili Twitter'dan açıklama yaptı.

Öztrak "Dolar 3,64'ü aştı. Çağrıya uyup 1000$ bozduran vatandaş 260 TL zararda.İşini doğru yapmayıp vatandaşa zor gün parasını bozdurtanlar mutlu mu? Vatandaşa zor gün parasını "yerlilik ve millillik" diye sattıranlar, o ucuz dövizlerin kimlerin cebine gittiğini de bir açıklasa..." dedi.

Dolar bozdurma kampanyası: Bireyler satarken şirketler net bazda alım yaptı

Erdoğan bozdurulan dolarları az buldu : Daha fazla bozdurun

"Türkiye sermayesini vatandaşının birkaç dolarıyla edinen bir ülke değil"