İzmir'de adliye yakınlarında bir patlama gerçekleşti. Daha sonra CNN'e bağlanan DHA muhabiri İzmir Adliyesi girişinde hakimlerin ve savcıların kullandığı otoparkta bombalı araç patlatıldığını aktardı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, son bilgilere göre biri ağır olmak üzere on kişinin yaralandığını belirtti. Patlamanın ardından çatışma çıkarken 2 saldırganın öldürüldüğü birinin ise hala kayıp olduğu aktarılan bilgiler arasında. 

00.40 Polis Fethi Sekin'in saldırganları fark ettiği ve çatışmanın başladığı anın görüntüsü ortaya çıktı

18.40 Veysi Kaynak: Çok büyük bir kıyım hedeflemişler

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İzmir'deki saldırıyla ilgili, "Yapılan hazırlığa baktığınızda, ele geçirilen silahlara, bombalara, mühimmata bakıldığında çok büyük bir kıyım hedeflendiği anlaşılıyor. Allah'a hamdolsun başarılı olmamışlardır." dedi.

Veysi Kaynak: Çok büyük bir kıyım hedeflemişler

18.30 2 kişi yaşamını yitirdi

Sabah gazetesi'nden alınan bilgilere göre İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, saldırıda yaşamını yitiren adliye memurunun Katip Musa Can, polisin ise isminin Fethi Sekin olduğunu söyledi.

1'i ağır 10 kişi yaralandı

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, 1 ağır 10 kişinin yaralandığını duyurdu

18.00 İzmir Valisi Ayyıldız: Asıl saldırı engellendi

İzmir Valisi Ayyıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayraklı ilçesindeki adliye binası önüne yaklaşan bomba yüklü aracın polis tarafından durdurulmak istendiğini, bunun üzerine araçtan inen saldırganların kaçtığını söyledi.

İzmir Valisi Ayyıldız: Asıl saldırı engellendi, her türlü önlem alındı

24 muhabirinin aktardığı bilgilere göre ise patlama olduktan sonra adliyenin çevresinde çatışma da yaşandı. Canlı bombalı saldırı ihtimali üzerinde durulurken patlamanın polis noktasına çok yakın bir yerde meydana geldiği aktarıldı. 

(Video: @OKSALEREV)

Patlamanın ardından çatışma olduğuna dair videolar da sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

(Video: @32gunTV)

Anadolu Ajansı ise RTÜK'ün Başbakanlık tarafından İzmir'deki patlamaya ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi.

Aktarılan yeni bilgilere göre yaralı sayısı 6'ya yükseldi.

İzmir Baro Başkanı Öcan: Nefret paylaşımlarıyla hedef gösterildik

Patlamanın ardından CNN Türk canlı yayınına bağlanan İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, adliyedeki patlamanın ardından suç duyurusunda bulundukları ’Neden İzmir’de patlama olmuyor’, ’Yoksa gavur gavura rahat rahat yaşıyorlar mı’ şeklindeki paylaşımları hatırlattı ve hedef gösterildiklerini belirtti.

Özcan şu an adliyeye giriş ve çıkışların durdurulduğunu, içerde bulunan çalışanların ve halkın ise güvenlik sebebiyle dışarı çıkarılmadığını da belirtti. 

AA: İki saldırgan öldürüldü biri aranıyor

Anadolu Ajansı patlama sonrası olay yerinde çıkan çatışmada saldırganlardan ikisinin öldürüldüğü bilgisini paylaştı. Saldırının 3 kişi tarafından yapıldığı söylenirken bir kişinin ise hala arandığı belirtildi. 

Patlama sonrası yaşanan çatışma anlarında saldırganlar böyle görüntülendi:

(Video: @photo3545)


(Fotoğraf: @5deniz_net)