İstanbul Maltepe’nin Altıntepe Mahallesinde sıkça yaşanan taciz ve gasplar yurttaşlar tarafından saat 19.00’da bir basın açıklaması yapılarak protesto edildi.

Maltepe’nin Altıntepe Mahallesinde yaşanan taciz ve gasp olayları daha önce de Show Ana haber, Habertürk, mezarlık yolunda da böyle bir olay çıkmış atasehirgundem.com adlı bir site ve Ekşisözlük’ün internet sitesinde yer almıştı. Bu yaşananlardan dolayı CHANGE.ORG’ta imza kampanyasıda başlatılmıştı. Ayrıca yaşanan tacizler olduğunu duyurmak amacıyla twitterda da bunun için bir sayfa oluşturuldu.

Gerçekleştirilen eylemde yapılan basın açıklamasında şunlar yer alıyor:

6 OCAK 2017 CUMA MALTEPE ALTINTEPE TÜNEL üstü parkı ve yaya geçidi çevresinde "TACİZ ve GASP protestosu"

"Döğüşenler de var bu havalarda
El, ayak buz kesmiş, yürek cehennem
Ümit, öfkeli ve mahzun
Ümit, sapına kadar namuslu
Dağlara çekilmiş
Kar altındadır.

AHMET ARİF

Saygıdeğer Basın Mensupları arkadaşlarımıza,
Altıntepe Mahalle sakinlerimize ve destek için aramızda olan diğer mahallelerden dostlarımıza katılımları için teşekkür ederiz. Özellikle ülkemizde yaşanan terör olaylarını nefretle kınıyoruz, Beşiktaş'ta katledilen polislerimiz ve vatandaşlarımıza, Reina'da yapılan katliamda şehit edilen polisimiz ve vatandaşlarımıza ve dün İzmir'de çok büyük bir katliamı önlemek için canını siper eden şehit Polisimize rahmetler diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Ailelerine ve emniyet teşkilatımıza baş sağlığı diliyoruz. Umuyoruz böyle acıları bir daha yaşamayalım, kardeşçe yanyana yaşayalım.

Arkadaşlar Altıntepe'de yıllardan beri süregelen sorundan bahsediyoruz. Tünel üzerinde ve yaya geçidinin diğer yakası olan Ataşehir-İçerenköy ve Maltepe-Fındıklı mahallesine giden Küçükyalı Mezarlığı yolunda bugüne kadar onlarca gasp ve taciz olayları oldu. Tedbir alınmadığı için gelecekte de olmaya devam edecektir. Bir tedbirin alınması için mutlaka bir KURBAN mı vermeliyiz? Tabii ki hayır ; Bugüne kadar olan olaylardan dolayı buna tahammül edemeyiz ve müsaade etmeyiz. Tünel üzerindeki sorunları daha bir buçuk yıl evvel Küçükyalı Serince salonunda yapılan Maltepe kaymakamı Maltepe Belediyesi başkan yardımcısı ve Maltepe İlçe Emniyet Müdürü ve birim müdürlerinin hazır bulunduğu huzur toplantısında

ALTINTEPE DÜŞÜNCEDEN EYLEME PLATFORMU olarak gündeme getirdik, ilgililer not aldılar , ilgileneceklerini söylediler ama aradan geçen bir buçuk yıllık zaman diliminde hiç bir ilgili kurum sorunları çözmedi ve sonuca gitmediler , geçici tedbirler ile ALTINTEPE TÜNEL üzerindeki sorunları çözmeye çalıştılar. Sonuç ortada. Gene taciz Gene gasp olayları devam etti. Ayrıca bir yıl evvel Maltepe Belediye Başkanımız Ali Kılıç'ın Altıntepe'de bulunan Ahmet Rasim İlkokulu'nda yapmış olduğu mahalle toplantısında Tünel üzerinde hiç değilse sabah 06:00-10:00 ve akşam 20:00-24:00 arasında belediye zabıtası görevlendirilmesi için öneride bulunmuştuk. Gene sonuç yok. İlgi ile dinleniyoruz. Ama sonuca gidemiyoruz. Altıntepe Mahallesi'nin sorunları belli. Biz soruna çözüm istiyoruz.2014 yılı ortalarında Altıntepe'de olan sorunları şöyle sıralamıştık.

1. Temel olarak Altıntepe Tünel yolu ve İçerenköy-Fındıklı tarafındaki Mezarlık yolu üzerindeki tehlikelerden bahsetmiştik.
2. Altıntepe Mahallesi'nde sokak aralarında bulunan trafikten men edilmiş hurda araçlardan bahsetmiştik.
Bu araçların içerisinde kimsesizlerin kaldığını ve ciddi tehlikelerin oluşturduğunu söylemiştik.
O günden bugüne ses yok. O zaman terk edilmiş araçların sayısı 28 adet idi.
Sorunları alan emniyet birimleri birkaç gün sonra geldiler, incelediler ama sonuç yok.

3.Altıntepe Mahallesi'nde bulunan harabe haldeki iki metruk binadan bahsetmiştik. Birisi İstiklal sokakta , bir diğeri de Cevahirci sokak ile Bahar sokak kesişiminde.
Bu binalar halen duruyor, değişen bir şey yok.

4. O dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yazmış olduğumuz Tünel üzerindeki sorunlara duyarlı yaklaşan ilgililer hiç değilse bu çitleri yaptılar , kesin çözüm gene yok.

5. Altıntepe Tünel'den Değirmenyolu Caddesi'ne giderken Çamaşırcı Deresi yatağının yanına ÇELİK BARİYER çekilmesini belediyeden talep etmiştik. Olası bir trafik kazasında araçların dereye uçması tehlikesi var.Bu kazalar ölümlü kazalara dönüşebilir demiştik.Plastik uyarı bariyerleri ile iş geçiştirildi. Acil olarak ÇELİK BARİYER yapılmasını öneriyoruz.Tehlike halen devam ediyor. Maltepe Belediyesi , İSKİ , İstanbul Büyükşehir Belediyesi konu kimi ilgilendiriyor ise acil çözüm istiyoruz.

6. Yaya geçidinin güneyinde kalan TÜNEL üstü patikasına ve yaya geçidinin kuzeyinde kalan İçerenköy-Fındıklı tarafında mezarlık yolu üzerinde aydınlatma ve kamera sistemi mutlaka konulmalıdır. İnsanlar can güvenliği tehlikededir.Çok geç olmadan bu önlemler alınmalıdır. Ağlayıp sızlanmadan kesin çözümler alınması ile insanlar işlerine , çocuklar okullarına bu şekilde rahat gidip gelebilirler. Çok şey mi istiyoruz?

Altıntepe mahalle sakinleri olarak bizim taleplerimiz haklı taleplerdir. Bu taleplerimizi ilgili birimlere teslim edeceğiz ve takipçisi olacağız. Bundan hiç bir şüpheniz olmasın. Tekrar hepimizin başı sağolsun. Dileriz ki bir daha böyle katliamlar yaşanmasın. Kardeşçe yaşamak dileklerimiz ile hepinize sevgilerimizle

SONUÇ OLARAK ŞUNU TALEP EDİYORUZ. KESİN ÇÖZÜM İSTİYORUZ.

saygılarımızla

06.01.2017 saat 19:00"