Başbakan Binali Yıldırım bugün, Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile görüştü.

Rudaw, Yıldırım ile İbadi'nin görüşmesinden, "Türk askerinin Başika'dan çekilme konusunda" anlaşma çıktığını duyurdu.

İbadi'nin, konu hakkında anlaşmanın sağlandığını söylediği belirtildi.

Irak'ta Irak Başbakanı İbadi'yle ortak basın toplantısı gerçekleştiren Yıldırım'ın açıklamaları şöyle:

"(Irak Başbakanı İbadi'ye hitaben) Geçtiğimiz günlerde yaptığınız 'PKK'nın Irak toprakları üzerinden Türkiye'ye zarar vermesine izin vermeyeceğiz.' şeklindeki açıklamanız bizim için çok önemli. Bundan büyük bir memnuniyet duyduk. Bu da teröre karşı beraber, birlikte neler yapabileceğimizi en iyi şekilde gösteriyor."

Türkiye, Başika'dan ne zaman çekilecek?

Basın toplantısında Iraklı bir gazeteci Başbakan Binali Yıldırım'a Türk askerinin Başika'dan ne zaman çekileceğini sordu. Binali Yıldırım, "Şunu az önce ifade ettim. Bu konuyu etraflıca konuştuk. Bu bir keyfiyet değil, bir ihtiyaçtan doğmuştur. Başika'nın nasıl başladığını hangi hizmetler gördüğünü anlattık. Oradaki unsurlarımız önemli bir vazifede bulundular. Irak'ın egemenliği konusunda hassasiyetimizi ifade ediyoruz.  Görüyoruz ki DEAŞtan bölgenin temizlenmesinde önemli mesafe katedilmektedir. Burada işler yoluna girdiğinde gereken neyse yapılacak" yanıtını verdi. Binali Yıldırım'ın yanıtı üzerine İbadi, "En yakın zamanda çözülecek inşallah. Bu tutumunuz için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Sincar PKK'dan temizlenecek"

"Peşmerge ve Irak merkezi güçleri ile Sincarın terör unsurlarından temizlenmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılacak. Bizim için terör nereden gelirse gelsin aynıdır. Dolayısıyla Sincar birinci derecede en büyük tehdidi bize oluşturmaktadır ve tehdidin bertaraf edilmesi konusunda Sayın Başbakanın hassasiyetleri için de teşekkür ediyoruz. Bu konuda da gerekli işbirliğini yapmaya hazırız. Sadece Sincar değil bütün Irak topraklarından ülkemize yönelen terör faaliyetlerine karşı işbirliğini sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Ekim 2016'da yaptığı bir konuşmada, şu sözleri söylemişti: 

"Şu anda bizim Musul'da kardeşlerimiz var. Araplar, Türkmenler, Kürtler, orada bizim kardeşlerimiz var. Aynı şekilde kuzeye doğru gittikçe zaten sınıra yaklaştıkça orada akrabalar var. Bizim burada kesinlikle duyarsız olmamız mümkün değil. 'Başika'dan çıkın.' Kimse bizden Başika'dan çıkmamızı beklemesin. Biz Başika'dayız ve oradaki DEAŞ terör örgütüne karşı her türlü operasyonları bugüne kadar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz."

"Benim dengim değilsin" demişti

Aynı zamanda Erdoğan'ın, Türkiye'nin Irak'taki askeri varlığından dolayı iki ülke arasında gerginliğin yükseldiğ idönemde, Irak Başbakanı İbadi'ye "Benim dengim değilsin" demesi de tartışmalara yol açmıştı.

(Fotoğraf: AA)

Binali Yıldırım: ‘Gerekirse Irakta'da operasyon yaparız’

Erdoğan: Suriye ve Irak meselesi bizim beka meselemizdir

Erdoğan işgal isteğini tekrar ifade etti: Arzu ederlerse Misak-ı Milli'yi okusunlar