Fikri Işık, Musul kentinde bulunan Başika Kampı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

TBMM’de yaptığı açıklamada Fikri Işık, Başika Kampı'ndaki Türk askerinin varlığına ilişkin Irak Hükümeti'nin taleplerini alacaklarını söyledi.

Işık şunları dile getirdi:

"Irak Milli Savunma Bakanı Vekilini Türkiye'ye davet ettim. Kendisi aynı zamanda Irak Genelkurmay Başkanı. Daha önce Londra'da DEAŞ karşıtı koalisyon toplantısı için bir araya gelmiştik. Orada kendisini Türkiye davet etmiştim. Davete ilişkin kendisi resmi bir yazı olması gerektiğini söyledi.

Ben de Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Resmi davet mektubunu yazdık. Irak'a son ziyaretimde bu konu da gündeme geldi. 'Askeri ve siyaset konuları açısından gelin birlikte konuşalım' dedik. Henüz ziyaret tarihi belli değil."

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım Erbil ve Irak'ın başkenti Bağdat'a yaptığı 2 günlük ziyaretin ardından dün Erbil Uluslararası Havalimanı'ndan Başkanı Mesud Barzani’nde katıldığı resmi bir törenle Ankara'ya uğurladı.

Ne olmuştu?

Yıldırım, ziyaretinin ilk gününde Bağdat'ta Irak Başbakanı Haydar Abadi’yle görüşmüştü.

Ortak düzenlendikleri basın toplantısında Haydar Abadi, “Türkiye’yle Başika bölgesindeki güçlerinin çekmesine ilişkin anlaştık. Türkiye Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı göstereceğine teminat verdi”diyerek, “Türkiye Irak’ın talebi üzerine Başika’dan çekilme kararı verdi” diye konuşmuştu.

(Fotoğraf: AA)

Erdoğan'ın ' Başika'dan çekilmeyeceğiz' açıklamalarının ardından TSK, Başika'dan çekiliyor

Başbakan Yıldırım İbadi ile anlaştı: Türk askeri Başika'dan çekilecek