HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada HDP olarak meclisteki başkanlık teklifi oylamasında oy kullanmayacaklarını açıkladı.

Bilgen'in attığı Tweet'te "Milletvekillerimizin haksız biçimde tutuklanıp görevlerini yapmalarının engellendiği ortamda gayrimeşru paket için oy kullanmayacağız" ifadeleri yer alıyor:

HDP’li Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da mecliste yaptığı açıklamada, "Bugün tekçi, militarist, erkek egemen, Türkiye halkının gündemi olmayan, bir kişiyi her türlü yetkiyle başkanlığa taşımayı amaçlayan sistemi kabul etmiyoruz. Bu suça ortak olmayacağız. Tutuklu vekillerimize duyduğum saygı gereği bu otoriter teklifle ilgili hiçbir aşamada oy kullanmayacağımı ifade etmek isterim.

Ayrıca bütün HDP vekillerinin de tutuklu vekillerimize saygı göstererek böyle davranacaklarına inanıyorum. Bu çağrı sadece HDP vekillerine değil demokratik siyasete inancı kalmış olan bütün vekilleredir” diyen Kerestecioğlu, “Bu teklif halkın hiçbir derdine deva olmayacaktır. Deva daha çok demokrasi ve bu teklifin kesinlikle meclisten geçmemesini sağlamaktır." sözlerini kullandı.

Demirtaş'tan Anayasa görüşmelerine itiraz: Oy kullanma hakkımız var

CHP'li Özgür Özel: Gizli oy kullanmak isteyen AKP'lileri FETÖ'cü ilan edecekler

Yıldırım: Başbakan yok evet, bir Ali değil Binali feda olsun

Anayasa görüşmelerine geçildi: "Değişikliğin görüşülmesi anayasa aykırıdır"