Figen Yüksekdağ’ın ESP Genel Başkanı olduğu dönemde yatığı konuşmalar ve katıldığı anmalar gerekçe gösterilerek ‘terör örgütü kurma ve yönetme’ suçlaması ile yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yüksekdağ’ın SEGBİS sistemi ile bağlanmasının beklendiği duruşmaya Yüksekdağ’a tebligat zamanında yapılmadığı için duruşmaya katılmadı. Duruşma 16 Mayıs 2017 tarihine ertelendi. 

"Amaç diktayı geçirmektir"

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, anayasa değişikliği teklifi oylaması sırasında 11 milletvekilinin cezaevinde olduğunu ve oy kullanamadığını hatırlatarak “ Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin eş genel başkanları, milletvekilleri, MYK üyeleri, il, ilçe eş başkanları, belediye başkanlarına yönelik tutuklama ve gözaltı operasyonları devam ediyor. Bunun amacı bu dikta metnini sorgusuz sualsiz muhalefetsiz geçirmektir”.

AKP’nin kendi baskı rejimini inşa ederken siyasi rakiplerini cezaevine kapatacak kadar büyük bir acizlik içerisinde olduğunu dile getiren Beştaş, “Büyük bir korkunun işaretidir. Hepimizi cezaevine de atsalar hakikati kapatamazlar, demokrasi mücadelemizi engelleyemezler” dedi. Hükümete seslenen Beştaş, “İstediğiniz platformda Türkiye’nin demokrasisini, anayasasını tartışmaya hazırız. 2016 yılında Türkiye’nin gelecek on yıllarını karanlığa doğru sürükleyecek bir parlamento pratiğinde çoğunluğun azınlığa uyguladığı bir süreç yaşandı. Biz bunu HDP olarak her yerde gücümüz yettiğince teşhir etmeye devam edeceğiz” dedi.

(Fotoğraf: Evrensel)