HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, anayasa görüşmelerinin sürdüğü Meclis Genel Kurulu'nda, gözaltında tutulan gazetecileri gündeme getirdi.

Yıldırım, 25 Aralık'ta gözaltına alınan ve 18 gündür gözaltında tutulan gazetecilerin aynı zamanda açlık grevinde olduğuna da dikkat çekti.

Diken'in eski editörlerinden serbest gazeteci Tunca Öğreten, Birgün Muhasebe Müdürü Mahir Kanaat, DİHABER Diyarbakır Haber Şefi Ömer Çelik, DİHABER muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve İmtiyaz Sahibi Eray Sargın ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan25 Aralık tarihinde gözaltına alınmıştı.

Berat Albayrak'ın sosyal medyaya sızan maillerini haberleştirdikleri suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteciler 18 gündür serbest bırakılmadı.

"Adil bir yargı önüne çıkarılarak serbest bırakılmalıdırlar"

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, gözaltında tutulan gazetecilerin temel ihtiyaçlarının bile karşılanmadığını belirtti. Yıldırım, gazetecilerin adil bir yargı önüne çıkarılarak serbest bırakılmalarını talep etti.

HDP Grup Başkanvekili, söz konusu durumu 'yargı terörü' olarak niteledi. Yıldırım, "Toplumun haber hakkını karşılamakla yükümlü olan bu kişilere karşı estirilen süreç deyim yerindeyse 'yargı terörüne' dönüşüyor." diye konuştu.

18 günlük gözaltının gerekçesi: Savcı yıllık izinde

Yıldırım, gazetecilerin 18 gündür gözaltına tutulma gerekçesini de dile getirdi. Ahmet Yıldırım "Niye 18 gündür gözaltındalar" diye soran gazetecilerin avukatına "Bunların dosyasına bakan savcı yıllık izindeymiş" cevabının verildiğini açıkladı.

Ev baskınlarıyla gözaltına alınan 6 gazeteci 25 Ocak’a kadar gözaltında tutulacak

CHP'li Yarkadaş: Gözaltına alınan gazeteciler yedi gündür hücrede tutuluyor

(Fotoğraf: AA)