Sabah saatlerinde de 3.89'u aşarak rekor kıran kur daha sonra 3.84'lü seviyelere çekilmişti. Kur, 3.90 ile rekor tazeledi.

Dolar/TL , Merkez Bankası'nın dün Döviz likiditesini artırmak için tüm vadelerde Döviz zorunlu karşılıklarını 50 baz puan düşürmesi ile 3.74 seviyesine kadar inmiş, ardından sabah saatlerinde yeniden yükselişe geçerek rekor tazelemişti.

Kurdaki sert volatiliteyi değerlendiren uzmanlar Merkez Bankası'nın faiz silahını kullanması gerekeceğine dikkat çekiyor.

Euro/TL 'de ise rekor Çarşamba günü tekrar kırılarak 4.1108'e geldi. Döviz sepeti ise 4 lirayı aştı.

Dolar/TL , Merkez Bankası'nın dün Döviz likiditesini artırmak için tüm vadelerde Döviz zorunlu karşılıklarını 50 baz puan düşürmesi ile 3.74 seviyesine kadar inen kur, yeniden dalgalı bir yükselişe geçti ve üst üste rekorlar kırdı.

Dolar rekor tazeledi: 3.94'ü gördü, Euro 4.12 oldu

 

Başkanlık sistemini içeren anayasa değişiklik paketi Meclis genel kurulunda görüşülmeye başladığından bu yana rekora doymayan dolar ve avrodaki yükseliş durdurulamıyor.Dolar, 3,9421’in üzerine çıkarken avro 4,1299’u gördü.

Merkez Bankası, partili cumhurbaşkanlığı sistemini içeren anayasa değişikliği teklifinin görüşülmeye başlamasıyla zirve üstüne zirve yapan doların çıkışı karşısında bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşürme yoluna gitmişti.

Avro da dolar gibi güne yükselişle başladı. Avrupa Birliği’nin para birimi dün 4,00 sınırını aşmıştı. Dolar gibi avro da yüzde 2’ye yakın değer kazanarak 4,1299’u gördü. Tepe noktasının ardından avro şu anda 4.10 dolaylarında işlem görüyor.

Merkez Bankası verileri açıkladı: Cari açık 33 milyar 651 milyon dolar