Anmada toplananlar Metin Adil Toraman'ın mezarına karanfillerini bıraktılar. Anmada ilk olarak idam edilen devrimcilerin yoldaşı Hamza Yalçın’ın mesajı okundu. Hamza Yalçın mesajında korkuya ve yılgınlığa teslim olmama vurgusu yaparken faşist diktatörlük anayasasına karşı Hayır diyeceklerini belirtti.

Devrimci 78’liler adına konuşan Recai Dişli 12 Eylül darbesini açtığı yaraların hala onarılamadığını belirtti. Metin Adil Toraman'ın hayatından örnekler veren Dişli açıklamasını ‘Kahrolsun Faşizm, Yaşasın Devrimci Mücadelemiz’ diyerek bitirdi.

ÖDP adına konuşan Mesut Geçgel de devrimcilerin mücadele için yaşamlarını ortaya koyduklarını, mücadelerinin bugün de devam ettiğini söyledi. Geçgel devrimcilerin son mektuplarından alıntı  yaptı: Yaşamlarımızın kısa sürdüğü doğrudur ama mücadelenin devam edeceğini biliyoruz. Geçgel “Tek kişi kalsak bile bu mücadele sürecektir” dedi.

ÖDP adına konuşan Mesut Geçgel devrimcilerin son mektuplarından alıntı yaparak "Yaşamlarımızın kısa sürdüğü doğrudur ama mücadelenin devam edeceğini biliyoruz" dedi. İdam edilen ve katledilen devrimcilerin mücadelesinin bugün de devam ettiğini vurguladı. Açıklamanın ardından 'Akyazı son değil, direniş sürüyor' sloganı atıldı.

Anma Tarsus Cezaevi’nde katledilen devrimci Mustafa Özenç’in şiirinin okunmasının ardından sonlandırıldı.