CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında, Gezi direnişi sırasında Güvenlik Şube Müdürü Dolar'a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Tanrıkulu’na, Gezi Parkı direnişi sırasında kendisine “Sarhoş, alkol alıp gelmişsin, tükürerek konuşma” diyen Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar’a “Utanmaz” diyerek hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı direnişinde Taksim’de kitleye sert bir şekilde müdahale eden polis amiriyle tartışan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında iddianame hazırladı. İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianameye göre “Kamu görevlisine görevinden dolayı onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte söz ve davranış ile hakaret etmek” ile suçlanan Tanrıkulu hakkında  1 yıldan 2 yıla kadar hapsi istendi.  İddianamede, Tanrıkulu’nun tartıştığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar müşteki olarak yer aldı. Gezi direnişinde orantısız güç kullanmakla eleştirilen Dolar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilmişti.

İddianamede CHP’li Tanrıkulu ve emniyet amiri Yunus Dolar arasında tartışma çıktığı, Dolar’ın Tanrıkulu’ya “Alkol alıp gelmişsiniz, tedbirimizi bozmayın”dediği, Tanrıkulu’nun da Yunus Dolar’ı omzundan itekleyerek “Utanmaz” dediği iddia edildi.

İddianamede Tanrıkulu’nun “yasa dışı” gösteriye katıldığı, destek verdiği, emniyet amiriyle tartıştığı, böylelikle üzerine atılı suçu işlediğine ilişkin dosyada yeterli delil elde edildiği ileri sürüldü. Tanrıkulu’nun hakkında kamu görevlisine hakaret suçundan dava açılması, karşılıklı hakaret ile ilgili suçlamanın ise yargılamayı yapan mahkeme tarafından değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Davanın yargılamasına önümüzdeki günlerde İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. 

(Fotoğraf: İMC TV)