İstanbul Üniversitesi’nde KHK’larla ihraç edilen öğretmenleri için öğrenciler “Üniversitelere saldırı topluma saldırıdır” diyerek Beyazıt ana kapı önünde buluşarak eylem gerçekleştirdi.

Eylemde KHK ile ihraç edilen Levent Dölek ve İzzettin Önder’in konuşmalarının ardından basın açıklaması gerçekleşti ve Beyazıt Marşı okundu.

KHK ile ihraç edilen İstanbul Üniversitesi akademisyeni Levent Dölek “ Bizim başımız dik, geri döneceğimiz yönündeki kararlılığımızı ilk günden beri ifade ettik ifade ediyoruz. Belki biz bugün dışarıdayız ama bugün bu kapıdan çıkanlar biziz. Aynı Marmara’da Cebeci’de Kocaeli’de olduğu gibi burada da KHK ile ihraç edilen hocalarımız üniversiteleri terk etmediler. Üniversiteleri hiçbir şekilde istibdada terk etmiyoruz. Öğrencilerimizle, kalan hocalarımızla, üniversite emekçileriyle mücade etmeye devam ediyoruz. O yüzden selam olsun direnene, selam olsun dik durana, selam olsun mücadele edene. “ diye konuştu.

Dölek, “ Son KHK ile birlikte bu ihraçların ne kadar gayri meşru olduğu ortaya çıktı. Üniversitede dönen kirli dolaplar ifşa oldu. Biz buradan her seferinde çıkacağız ama bizi ihraç edenler kazandığını düşünseler de buradan çıkamazlar, yüzümüze bakamazlar. Biz her yaptığımızın arkasında dururuz ama onlar yaptıklarının arkasında duramazlar. Sadece topu birbirlerine atarlar. Onlar bu üniversitelerin unutmak istediği kötü birer olarak kalacaklar ama yine daha önce olduğu gibi bu üniversiteye direnenler, mücadele edenler adlarını kazıdı bundan sonra da öyle olacak” dedi.

İzzettin Önder de konuşmasında “Bugün burada sizlerle beraber olmaktan çok mutluyum. Bu gücümüzü, ruhumuzu kaybetmememiz ve hayat boyu taşımamız lazım. Bu anlık bir mücadele değildir. Bu mücadele devam edecek. Hocalarımız geldiğinde devam edecek bu mücadele. Emperyalizmin tamamiyle halk nazarında anlaşılmasına kadar devam edecek. “ ifadelerini kullandı.