İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun kararlaştırdığı 5 Mart günü Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yapılacak miting valilik tarafından engellenmişti. Bu engelleme karşısında tüm kadın örgüteri biraraya gelerek mitingin engellenemeyeceğini söylediler. Özellikle sosyal medyadan "8 Mart Yasaklanamaz" sözünü duyuran kadınların mücadelesi karşısında Valilik Pazar günü yapılacak mitinge izin çıkardı.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu bugün bir basın toplantısı düzenleyerek tüm kadınları 5 Mart'ta Bakırköy'de saat 13.00'te yapılacak mitinge çağırdı. Toplantıda, İstanbul 8 Mart Kadın Platformu adına basın açıklamasını Fidan Ataselim okudu. Açıklamadan satır başları şu şekilde:

"Yaşam Hakkımız, Özgürlüğümüz, Emeğimiz, Bedenimiz İçin Hayır Diyoruz

5 Mart Pazar günü Bakırköy'de yapmayı planladığımız 8 Mart mitingimiz, güvenlik gerekçesiyle İstanbul Valiliği tarafından engellenmişti. Valiliğin 'kapalı alanda yapabilirsiniz' şeklindeki lütfuyla, on yıllardır haklarımızı, özgürlüğümüzü, emeğimizi, bedenimizi savunmak için buluştuğumuz sokakları bize yasaklama çabasını kabul etmedik. 

Bizler, kadınlara insanca yaşamayı reva görmeyen her hamleye karşı sokaklarda, meydanlarda büyük bir itirazla verdiğimiz tepkilerle kimi saldırıları durdurmuş: kimilerine karşı ise direnme, dayanma gücümüzle yeni yollar, yeni mücadele olanakları bulmuş, dayanışmayla omuz omuza her dönem mücadele etmiş kadınlarız. Şimdi de 'hayır' demek için çıkacağımız sokakları bize kapatmak isteyenlere bir kez daha 'hayır' diyor ve itiraz ediyoruz. 5 Mart Pazar günü Bakırköy'de buluşuyoruz.

Hayatımız, bedenimiz ve geleceğimizle ilgili bizlere sormadan kararlar alan, kurallar çizenlere inat asla terk etmediğimiz sokaklara, bütün kadınları 'hayır' sesini daha fazla yükseltmeye çağırıyoruz. 5 Mart Pazar günü saat 13.00'te tüm kadınları direne direne kazandığımız Bakırköy Özgürlük Meydanı'na çağırıyoruz.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu"